Subiect: Apostolul Pavel
View Single Post
  #36  
Vechi 09.05.2013, 08:08:18
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Stii Ioane mie imi place mult poezia,in general,dar nu stiu sa o comentez.Pot sa o las sa-mi vorbeasca,sa scoata din amortire corzi ale sufletului pe care s-a pus praful,sa o ascult in timp ce,in picioarele goale precum in copilarie,as privi trantit pe spate,in iarba cerul.Dar cand incerc sa o comentez simt ca ucid ceva din frumusetea ei,in liniste si tacere simt ca o pastrez undeva in mine.Chiar asa,demult nu am mai colindat prin natura,departe de toata nebunia asta,cu o carte de poezii la subtioara.Sau sa ascult poezia unui fluier.Multumesc mult pentru versuri si nu numai,ai grija de tine.
Ai răspuns ca un gentleman și totodată ca un amabil critic literar care își menajează, cu clemență, un amic care se încăpățânează să scrie versuri...:)
Voi face eu ceea ce ție îți e greu: voi încerca să comentez textul, legat de un cuvânt cheie: "zdrențuită". Cămașă zdrențuită...
Am tresărit când, scriind, am realizat că vine acest cuvânt și, drept să-ți spun, am optat imediat pentru el întrucât avea sonoritatea potrivită și mi-a părut că îi intuiesc un sens care pe moment scăpa zonei mele de conștiință clară. Dar în mod obișnuit nu mă las învins cu ușurință de șuvoiul cuvintelor, nu de al tuturor, când transcriu "transele" mele. Aceasta, în primul rând pentru că sunt laș (mi-e frică să mă abandonez în totalitate), iar în al doilea rând pentru că am convingerea că nu am talent la poezie. Însă mă învinge mereu simțământul cântecului și de aceea las să curgă până la capăt conținutul lui. Reformulez, ici-colo. Uneori, fericire mare, nu ating nimic.

Aș fi putut totuși să renunț la acest cuvânt și să reformulez. Nu am făcut-o, credincios intuiției mele că atributul acela are rostul lui. Eram, îndeosebi, curios cum de a atribuit mintea mea însușirea de zdrențuită, cămășii. Nu știam, când am mers la culcare.

Acum însă spun: mesajul paulin se zdrențuiește în timp, în sufletele creștinilor, de prea multă folosire și împrumuturi. Se zdrențuiește, îmbogățindu-se necontenit, cu fiecare purtător care îi folosește puterea lăuntrică și îl dă mai departe.
Fiecare exegeză, fiecare tâlcuire zdrențuiește Scriptura, îmbogățind-o. Oamenii, prin tensiunea pe care o pun între Cuvânt și viețile lor personale, pe măsură ce viața lumii se depărtează tot mai mult de Cruce, purtînd amprenta sutelor de generații, subțiază și tocesc fibra mesajului dintâi, așa cum fusese el răsucit în textura relației dintre inimile apostolilor și Inima Domnului.

Cu toate acestea, iar aici e miracolul, cămașa aceasta tot mai zdrențuită a milosteniei pauline ține mereu de cald! E suficientă o singură atingere a firului ei, fie și pe un colț de umăr, că iată, sufletul credinciosului se încălzește în întregime, ca și cum cămașa ar fi fost croită special pentru el, ca și cum a primit-o nou-nouță și impecabil croită anume doar pentru el.
Cum e posibil așa ceva, eu nu știu. Chiar și îngerul din acceleratul vieții noastre se miră de acest fapt!..., zice textul. Același număr la cămașă îmi spune de fapt că există o potrivire tainică între cămașă și trup, că ne e pe măsură, chiar dacă trupul nostru pare/este diferit. Este trupul dragostei, universal.

Presupun că scânteia din afară, scânteia cuvântului Apostolului, aprinde singură un foc interior care este întotdeauna pe măsura potrivită sufletului fiecărui creștin.

Last edited by cezar_ioan; 09.05.2013 at 08:20:27.
Reply With Quote