View Single Post
  #23  
Vechi 22.01.2016, 02:24:53
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scrieti intr-o postare anterioara:
Nu ne-am fi încumetat la aceasta dacă nu primeam poruncă de la duhovnicii noștri: „pentru a sluji binelui celor mulți, care nu au avut posibilitatea să afle”.
Cum credeti ca va situati in raport cu citatul dintre ghilimele (presupun ca e vorba de un fragment al dialogului dintre Talasie si Sfantul Maxim)? Credeti ca ati slujit bine celor multi, dintre care tocmai v-am aratat cativa in cele 3 postari de pe youtube?

*
Si acum haideti sa scurtam nitel cestiunea.
Domnule Doctor, ca om citit in cele teologicesti cum aratati ca sunteti, nu se poate sa nu fi aflat cum procedeaza placutii lui Dumnezeu atunci cand au de comunicat semenilor un raspuns Dumnezeiesc la vreo treaba incalcita - asa cum e trebusoara asta cu Parintele Arsenie.
Cunoasteti desigur ca oamenii care traiesc in dreptate inaintea Domnului au raspuns de la Dumnezeu la intrebarile lor.

Va intreb, asadar, dumneavoastra aveti deja raspuns de la Domnul in legatura cu sfintenia Parintelui Arsenie pe care o combateti aici?
Raspundeti va rog, simplu: da sau nu.
Daca veti spune da, atunci o sa va iau si eu la cercetat, tot in lumina Sfintilor Parinti asa cum ati propus, si ramane la latitudinea mea sa stabilesc daca mintiti sau nu.
Iar daca veti spune ca nu, atunci... nu vreti, stimate domnule Doctor, sa va vedeti de treburi? Nu de alta, dar are grija Sfanta Biserica sa lamureasca problema asta la timpul potrivit.