View Single Post
  #30  
Vechi 28.10.2010, 23:53:50
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu cred ca este intelept a cauta fapte "de mijloc", pe care si crestinul, si budistul, si musulmanul, si oricare altul sa le poata face.
windorin, imi era dor de postarile tale si ma bucur ca scrii din nou
Totusi nu pot fi de acord cu afirmatia de mai sus,pentru ca bunul samaritean tocmai asta a demonstrat.Ca nu conteaza religia ,locul de unde esti ,statutul social,si nici chiar trecutul tau.
Orice religie ai fi ,faptele bune sunt unele si aceleasi pentru toti oameni.Si aceste fapte bune sunt dezvaluite integral numai de Domnul Iisus Hristos,adevarul intrupat.
Deci doar Iisus Hristos a stiut sa spuna care sunt faptele bune,si care e mecanismul producerii lor.
Dar asta nu inseamna deloc ca doar cei ce cred in El fac aceste fapte.Sau ca El va aprecia numai faptele crestinilor.
Oricine isi arata desavarsirea in dragoste si in fapte emotionante izvorate din aceasta, va fi socotit fiu al lui Dumnezeu,caci va implini fara sa stie porunca iubirii.Si budistul si musulmanul si sectantul si ortodoxul
Ceea ce cred ca ai vrut sa subliniezi este ca doar ortodoxia te poate duce la aceasta izbanda in modul cel mai sigur.Dar aceasta nu exclude in nici un fel ca ceilalti nu pot ajunge la fapte desavarsite.
Caci nu vom fi judecati dupa teorie,ci dupa faptele concrete ,care au atins desavarsirea.
Reply With Quote