View Single Post
  #423  
Vechi 12.06.2011, 17:22:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romanbun Vezi mesajul
Si de obicei cei care lucreaza fizic mai mult, au si mai putin.
Da, dar nu munca fizica este de vina, ci bazele politice ale societatii.

Citat:
Limitarea populatiei cand scad resursele e cred eu mai mult valabila la europeni , nu la africani sau indieni, unde populatia creste, creste, creste...
Nu prea am inteles ce vrei sa spui cu asta, ideea este asa cum am mai spus si repet a treia oara, modul de exploatare a resurselor este problema si nu resursele in sine.
Mai ales migrarea spre o societate industrializata in exces.

Citat:
Pai cam cati copii face un cuplu care nu vrea sa se protejeze deloc intr-o viata?
Depinde, unora 2 unora 1 altora 10 altora nici unul..
In general nu prea am auzit de familii cu mai mult de 10-12 copii si astea nu cred ca sunt decat exceptii.

Citat:
Bunicii mei au facut 9 , iar tatal meu, desi a putut intra fara examen la liceu pe masura notelor bune avute in scoala, nu a putut sa-l urmeze din lipsa de RESURSE ale familiei. Si asa a tras-o cu profesionala, scoala de maistri, productie in loc toxic pana a ...murit.
Si daca ar fi ramas la tara?

Citat:
Chinezii au limitat numarul de nasteri din cauze economice, adica lipsa resurselor materiale intr-o tara si asa suprapopulata.
Asa zice propaganda oficiala.
La sat, numarul copiilor este limitat de capacitatea familiei de a hrani care depinde de mediul natural.

La oras, nu exista aceasta limitare, exista programe de asistenta, strategii, resurse comunitare dar limitate, etc, lucrurile trebuiesc fortate ca sa incadreze in anumite limite, nu stiu daca m-ati inteles..
Reply With Quote