View Single Post
  #22  
Vechi 23.11.2007, 14:58:03
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

sunt si eu mama a doi copii mici,dupa botez am inceput sa impartasesc copilul la saptamana dar aveam binecuvantare de la duhovnic sa ii impartasesc si zilnic daca era cu putinta daca nu macar la saptamana ,si astfel l-am impartasit saptamanal si daca era slujba si in cursul saptamanii il impartaseam iar,dar schimband biserica intr-o zi si ducandu-ma unde nu era duhovnicul meu ,s-a intamplat sa ma duc de doua ori p saptamana si astfel preotul mi-a atras atentia ca nu se impartaseste atat de des ci la luna copilul neavand anul.mi-am sunat duhovnicul pt ca eu de fapt stiam ca se impartaseste aproape zilnic si eram sigura de asta dar ma tulburasem si duhovnicul a zis sa ii spun acelui preot sa citeasca canoanele bisericii.bineinteles ca am dus copilul in continuare saptamanal la impartasit.vreau sa va spun ca de fapt 2 preoti mi au zis despre impartasirea copilului deasa ,un ieromonah si un preot de mir fiind duhovnicul meu.
referitor ca stau copii nemancati pana la 11 ca sa fie impartasiti,eu una ii duceam de dimineata ca erau mici si nu rezistau nemancati pana la 11 si cand lumea dadea liturghie atunci ii si impartasea dar duhovnicul a zis sa ma stradui sa duc copii atunci la sfarsit cand se spune""cu frica si cu dragoste sa va apropiati"pt ca atunci sunt toti sfintii de fata iar copilul fiind un suflet curat ii vede pe sfinti.in privinta mancarii mi s-a permis sa ii impartasesc chiar daca au mancat,dupa ce au facut anul tot la saptamana ii impartaseam insa copilul trebuia sa manance doar lichide nu si mancare solida,si abia dupa doi ani mi s-a dat voie sa il impartasesc deloc fara nici macar ceai dar ca sa reziste nemancati ii duc de dimineata.
Acum baiatul cel mare are 3 ani si cand il impartasesc pe cel mic vine si spune<vreau si eu >adica sa se impartaseasca si chiar insista in cazul asta duhovnicul ne-a dat voie sa il impartasesc atunci cand vrea pt ca Mantuitorul a zis <lasa-ti copii sa vina la mine>
Reply With Quote