View Single Post
  #31  
Vechi 04.02.2014, 11:52:01
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sophia, nu stau acum sa iti raspund la toate intrebarile tale, doar iti atrag atentia ca opiniile lui X si Y de pe forumul crestin ortodox nu reprezinta opinia oficiala Bisericii Ortodoxe Romane, ci doar parerea lui X si Y.

Biserica Ortodoxa Romana - ca institutie, zic - nu a interzis niciodata medicamentele sau ecografiile sau nasterea la spital, Doamne, fereste! Una e ca ortodocsii X, Y, Z din BOR nu sunt ei personal de acord, din anumite motive, cu medicamentele sau cu ecografiile, si alta e parerea oficiala a Bisericii, care, in principiu, nu isi baga nasul in treburile medicinii.

Cat despre transplantul de organe, Biserica are o luare de pozitie oficiala - http://www.patriarhia.ro/ro/opera_so...ioetica_3.html.
La fel si in privinta avortului si a eutanasiei - a se vedea aceeasi pagina.
Exact asta este Glykys! Asta este ceea ce ma deranjeaza si ceea ce poate produce multa smintire oamenilor. Ca vin oameni, ortodocsi care sustin ca ei sunt buni ortodocsi si ca ei reperezinta exact pe BOR, pe preoti, scripturile si aduc niste pareri. Si te mai si terfelesc ca tu (daca ai o alta opinie decat ei) nu esti ortodoxa, nu spui lucruri ale bisericii.
Si pana la urma nu mai stim ce este bine, ce este cu adevarat de la BOR, din ortodoxie, de la preoti si ce este numai o parere/experienta personala.

Unul sustine ca cel mai bun tratament este postul negru de luni de zile, ca asa scrie in scripturi, altul ca medicamentele nu sunt bune, sa luam numai leacuri naturiste, altul ca psihologia nu este buna (sau psihiatria, ca nici asta nu este clar), altul ca numai preotii ne pot vindeca, sa nu mergem la medici sau la farmacisti, altul sustine anumite diete (cu denumirea aditionala de ortodoxe). Nu dau nume, nu asta este important.

Sunt multi care se duc si se roaga la sfinti pentru tamaduirea lor si a celor dragi si le ajuta. Altii dimpotriva, spun ca nici asta nu e bine (ceva in sensul asta este in mesajele lui Zaharia de pe acest fir), ca nu suntem vrednici, ca ne ducem la Ei ca la vraci, sau ceva de genul asta.

Si toti sustin ca ei fac numai cum spune biserica. Sa ma ierte Dumnezeu, dar sunt cai total diferite, nu pot sa fie toate ale bisericii...

Partea asta cu medicina si tratamentele nici nu prea este clara in BOR. La unele aspecte exista pozitii oficiale, unitare. La altele nu si fiecare preot gandeste altfel.

Eu nu m-am lamurit in anumite privinte, cand sa ne ducem la medic si cand la preot si mi-e greu sa fac o delimitare.
Si nu am inteles de ce psihologia nu este buna in acceptia bisericii, a ortodoxiei.

Si inteleg ca fiecare si-a ales un drum potrivit lui, ziceam sa ne mai sfatuit in aceasta privinta. Dar ma rog, nu e posibil sa avem o discutie normala.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape