View Single Post
  #16  
Vechi 16.03.2014, 21:03:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Sotia mea a nascut primul copil, in noiembrie, acasa, chiar cu Irina Popescu - una din moasele ce vor fi prezentate in emisiune. Totul a decurs perfect, ca un act natural lasat de Dumnezeu. Eram pregatiti pentru acest eveniment, in prealabil am fost la o serie de cursuri.
Actul de normalitate este nasterea asa cum a lasat-o Dumnezeu, in cadru intim fara interventii chimice din afara. Nasterea in spital ca regula in sine este o anormalitate sustinuta in societate de o lipsa acuta de cunostinte. Secretia hormonilor de stres cauzati de inhibarea camerei de spital si a personalului din jur blocheaza actiunea naturala a muschilor actionati de oxitocina. Imaginea cu femeia care zbiara din toti rarunchii in momentul nasterii si prezentat ca fiind ceva normal e o manipulare grosolana.
Dar cel mai important e sanatatea copilului. Care se naste natural si nu anesteziat.
Sa nu exageram ca sta tot familionul cu caine si pisica sa se convinga ca are dilatatie 10. Eu mi-am vazut copilul din prima secunda si a fost ceva cu totul si cu totul special. Le-as dori tuturor barbatilor asta!
Dumneavoastra si sotia aveti dreptul sa faceti ce doriti ,dupa cum fiecare are acest drept cu propria persoana,cu proprii parteneri de casnicie.Ce ne este viata daca nu un lung sir de alegeri si de consecinte ?


Pt mine ca si pt alte femei si alti barbati,vederea capului copilului in primele secunde de viata nu inseamna mare lucru;este fair un accesoriu emotional ca un fel de fundita roz pompoasa cu strasuri.
Ce ,va face acest lucru un parinte mai bun? Un tata mai capabil? Irelevant cand vedeti copilul;sa ne imaginam ca lumea trebuie sa se opreasca in loc medicii din camerele de garda,soferii,conductorii de trenuri,pilotii tuturor curselor internationale,toti trebuie sa-si ia liber sa-si vada copiii cand scot capul,sa nu cumva sa piarda acest moment.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 16.03.2014 at 21:09:46.
Reply With Quote