View Single Post
  #1  
Vechi 24.12.2014, 10:03:26
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit Biblia în fiecare casă

Cât a petrecut printre noi, Mântuitorul i-a vindecat pe cei bolnavi, i-a hrănit pe cei flămânzi, i-a înviat pe cei morți nu doar din moartea trupului, ci și prin cuvântul Său plin de har.

Dacă vrem să-I urmăm, trebuie să încercăm să facem la fel, dând nu de la noi, ci tot de la El, adică pâine și Cuvânt.

Este dureros, dar ăsta este adevărul, că între ortodocși Vestea Sa cea Bună este puțin cunoscută. Cei care țin legătura cu Biserica o află, dar mulți sunt cei care rămân la periferie, neînțelegând pentru ce s-ar apropia mai mult.

Cred că de mare folos ar fi ca în fiecare casă de creștin să se afle o Biblie, pe care omul să o deschidă atunci când va simți un îndemn lăuntric sau prilejuit de vreun necaz.

Mulți oameni sunt săraci (nu cred că are importanță dacă din vina lor sau a altora), dar și cei care nu sunt așa, nu s-ar gândi să-și cumpere o Biblie.
De aceea, vă fac această propunere, de a dărui câte o Biblie.

Eu am în vedere oamenii din parohia mea, pe care-i știu lipsiți și pentru care doresc să cumpăr atâtea Biblii câți bani se vor strânge, după care părintele paroh să le dea oamenilor. Pentru cei vârstnici, este bună Biblia cu scris mare, ce se găsește aici (cel mai mic preț la care am văzut-o). Este posibil ca, dacă vom cumpăra un număr mai mare, să beneficiem de o reducere de preț.

Dacă vă gândiți să faceți acest gest pentru oamenii din jurul vostru, cu atât mai bine; pretutindeni este această nevoie.

Pe cei care doresc să facă o donație cu acest scop îi rog să-mi scrie m.p. Doamne ajută!
Reply With Quote