View Single Post
Vechi 11.11.2020, 13:49:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Personal sunt extrem de dezamăgit, cu atât mai mult cât suntem pe un forum crestin,unde se presupune că oamenii sunt sau măcar încearcă să fie morali,etici ,să manifeste EMPATIE, părere de rau, milă, iubire, compasiune, bunătate, blândete si gingasie.
Nu cred că e imoral sau lipsit de compasiune să sacrifici animale pentru hrană, îmbrăcăminte și alte derivate, cred că și pentru instrumentele muzicale se făceau într-o vreme componente din produse de origine animală, unsori, creme, produse farmaceutice, huse, piei de volan, pensulă de pictat din păr de porc , stăm până mâine și găsim varii întrebuințări pt resurse de origine animală.

Mai imoral mi se pare să înghesui un câine într-o garsonieră de 25 de mp, pentru ca să nu stai singur/singură, să-ți enervezi vecinii cu lătratul lui, când mergi în parc cu el să nu aduni resturile pe care le lasă, să pută în casă a urină de animal, să întreții lângă bloc câini vagabonzi care într-un final să sfâșie oameni sau copii nevinovați.

Să-ți hrănești câinele și pisica cu granule cu gust de vită, porc, pui, în timp ce te pretinzi compasiv față de animale și-i consideri niște ticăloși pe cei care îndrăznesc să facă o micro-fermă în gospodărie ca să nu se otrăvească din carnea procesată.

Nu știu cum le calculezi tu, dar tu nu observi că există un interes pt distrugerea micro-fermelor din gospodăria omului, tu știi ce înseamnă să rămână populația fără independență alimentară în caz de Doamne ferește, un război, ce foamete va fi pe fața pământului, cum povestea cuviosul Paisie când erau copii și era război mâncau și ce pica din tașca soldaților nemți pe jos sau prin bălți.

Tu ești ca un frate începător, bine intenționat și râvnitor, dar pe care-l fură vrăjmașul cu șoaptă străină.

Last edited by Iorest; 11.11.2020 at 18:25:58.