View Single Post
  #665  
Vechi 29.05.2009, 23:36:32
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
apoi cu ceva ani in urma am facut o promisiune unuia dintre admini ca nu voi vorbi despre confesiunea mea religioasa pe acest forum, ci doar ce tine de lucruri comune cum ar fi Biblia.
Domnule, vorbiți niște lucruri de care cei care vă îndrumă la "Adunare" le-ar fi rușine. Păi cum puteți să spuneți că nu vorbiți despre "confesiunea" dvs, ci doar despre biblie. Nu spun liderii "cultului" dvs că invatatura lor e numai si numai după biblie?
Eu nu v-am cerut sa vorbiti despre modul de organizare a cultului baptist sau creștin după evanghelie, ci numai despre "fundamentele" biblice, ale mântuirii și botezului așa cum le-ati asimilat dvs la "Adunare". Dvs stiti foarte bine că doctrina botezului administrat numai adultilor la care tin baptistii si evanghelicii atat de tare este doar un suport pentru ceea ce voi numiti "experienta mantuirii personale" sau "naștere din nou", adică mai pe intelesul tuturor siguranța mantuirii, inca de pe timpul acestei vieti (erezie extrem de periculoasă).
Stiti f bine că din acest motiv sectele baptiste nu prcatica nici rugaciunea pt cei decedati (pt ca sunt siguri ca cei dragi ai lor au mers direct in Rai pt ca au fost mantuiti inca de cand trăiau) si practică botezul numai la maturitate ca simbol al dedicarii lui Hristos după ce au avut "experienta mantuirii personale" .
Cunosc veretele pe care le folositi voi in sprijinul acestor idei și vă asigur ca am citit ce ati scris mai sus. Iar Biserica lui Hristos (ortodoxă) le poate ușor combate cu Biblia.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)