Subiect: Fenomenul Posaga
View Single Post
  #10  
Vechi 05.06.2009, 14:58:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Nu mi-am notat cine a folosit metafora asta, insa poate sa-ti raspunda psalmistul:

"Cel ce faci pe îngerii Tăi duhuri și pe slugile Tale pară de foc;
Cel ce ai întemeiat pământul pe întărirea lui și nu se va clătina în veacul veacului.
Adâncul ca o haină este îmbrăcămintea lui; peste munți vor sta ape."
Psalmul103, 5-7

Pentru mine, aceste versete sunt pur si simplu superbe. Iata cum pamantul (care este pamantul din Facere sau Universul) este creat indistructibil, intemeiat "pe intarirea lui". Si adancul... acest adanc despre care ne vorbea si Parintele Galeriu, care "pe adanc cheama" - Psalmul 41, 9. Vezi cum ne vorbeste Dumnezeu prin aceste metafore despre lucrurile pe care toata lumea stiintei le cerceteaza si nimeni nu le intelege nici astazi... Si cei din vechime le-au citit, si noi le citim si nu putem decat sa teoretizam, sa presupunem tot felul de explicatii care mai de care mai interesante si mai indraznete. Energii, stringuri vibrante, particule etc... Pe cand versiunea divina este:

[COLOR=DarkRed]Și pământul era netocmit și gol. Întuneric era deasupra adâncului și Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
Facerea 1, 2
iată că Domnul chema focul ca să facă judecată; el a mistuit adâncul cel necuprins și a prăpădit și parte din pământ
Amos 7, 4
Munții Te-au văzut și s-au cutremurat; puhoaie de apă au trecut. Adâncul și-a slobozit glasul său și mâinile sale în sus le ridică.
Avacum 3, 10
Ceea ce a fost este departe, și adânc, adânc! Cine poate acum să-i dea de înțeles?
Ecclesiastul 7, 24
de la El să vină binecuvântările, de sus din ceruri, și binecuvântările adâncului de jos
Facerea 49, 25
Adâncul a grăit: Ea nu se află în sânul meu! Și marea a spus la fel: Ea nu este la mine!
Iov 28, 14
Cântați voi ceruri, că Domnul a făcut aceasta; răsunați adâncuri ale pământului;
Isaia 44, 23
Care ai legat marea cu cuvântul poruncii Tale, Care ai încuiat adâncul și l-ai pecetluit cu numele Tău cel înfricoșător și slăvit,
Manase 1, 3
Prin știința Sa a deschis adâncurile și norii picură rouă.
Solomon 3, 20
Nu era adâncul atunci când am fost născută, nici chiar izvoare încărcate cu apă.
Solomon 8, 24
Când El a întemeiat cerurile eu eram acolo; când El a tras bolta cerului peste fața adâncului,
Solomon 8, 27
Adunat-a ca într-un burduf apele mării, pus-a în vistierii adâncurile.
Psalmi 32, 7
Înălțimea cerului și lățimea pământului, și adâncul și înțelepciunea, cine le va cerceta?
Isus Sirah 1, 3
Mai mult decât marea s-a înmulțit cugetul ei și sfatul ei decât adâncul cel mare.
Isus Sirah 24, 30

[COLOR=Black]Da, sunt de ascord cu Parintele Staniloaie: totul este o taina. O taina adanca...[/COLOR]
[/COLOR]
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote