Subiect: Codul lui Oreste
View Single Post
  #4  
Vechi 09.01.2010, 13:40:12
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

nu am vazut aceasta emisiune, dar am vazut alte editii si m-am infiorat. daca se vorbeste despre dreapta credinta este bine. daca se vorbeste despre dreapta credinta laolalta cu cateva rataciri, trebuie sa ne punem intrebarea intai daca merita si mai ales daca putem sa trecem prin ceva mocirla pentru a ajunge la o farama de adevar. exista multe alte locuri unde adevarul il gasim intreg. ajunge mocirla din sufletul nostru, nu mai avem nevoie si de altceva. cat despre cele 7 biserici care vor dainui pana la sfarsit, cred ca lumea se grabeste putin aici.. este o talcuire care nu stiu de unde a venit, insa lumea o imbratiseaza cu o viteza cel putin indoielnica, cand de fapt trebuie sa ne apropiem de profetii cu un duh smerit. daca nu am ajuns la smerenie, sa incercam sa fim mai cumpatati si sa nu ne repezim spre cele ce sunt prea inalte, pentru a nu ne fugi micul scaunel pe care l-am cladit sub picioarele noastre.
despre "minunile" de la catolici, am o singura intrebare. de ce sunt atat de diferite de ale noastre? diferite ca manifestare, la asta ma refer. nu vreau sa ma arunc la afirmatii grele, am pus doar aceasta intrebare.
constat cu durere ca din nou se confunda dragostea fata de frati cu imbratisarea invataturilor diavolesti. intr-un secol in care nu mai exista dragoste, aparent acest cuvant este "pe toate gardurile". Sa ne pazeasca Dumnezeu si Maica Domului!
Reply With Quote