View Single Post
  #24  
Vechi 07.05.2010, 14:41:43
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Marea majoritate a dorintelor de pe-aici, sunt cu totul deosebite.
E n-am stiut niciodata ce sa-i cer Lui Dumnezeu, in afara sa ma ajute sa-mi rezolv incurcaturile in care eram intrat, sau sa aleaga El mai bine decat as fi facut-o eu.
Visul meu de vreo 20 de ani incoace, a fost de a putea fi util celor din jur, mai ales celor loviti de boala. Mi-e greu sa suport atata suferinta in jur. Totusi, imi ajung degetele de la o mana daca ar fi sa-i numar pe cei ce s-au folosit de sfaturile mele cu adevarat - cel putin din ceea ce cunosc!
Alt gand ar fi acela de a ma putea pune in slujba unei (sau mai multor) manastiri, sa dispun de bani si sa le dotez cu apa curenta si tehnica moderna. Dar cum... nu joc la loto, e greu de crezut ca voi reusi sa am bani pentru asa ceva.
Dar cel mai recent gand (poate totusi nu imposibil) ar fi acela de a putea sa construiesc o chilie intr-o manastire, unde un calugar sa se roage in liniste, sau sa-si odihneasca trupul ostenit... Poate, daca as reusi sa fac acest lucru, mi-as rezolva problema "comorii din cer"!... Altfel, sunt destul de slab si pacatos ca sa cred ca ma pot mantui NUMAI prin rugaciunile mele!
Reply With Quote