View Single Post
  #9  
Vechi 20.10.2010, 23:52:40
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mie mi se pare ca sunt nefolositoare sufleteste asemenea chestii.

La catolici nu e de mirare sa auzi ca e permis asa ceva ca pe ei ii inseala dracii.
Sarutul e tare deformat in ziua de azi,in vechime sarutul insemna o cinstire rationala,de aceea se saruta Sfintele Icoanele.
(vedeti Mistagogia Sfantului Maxim Marturisitorul).
Daca va uitati la Sfinti Parinti,la rugaciunile de seara de exemplu "inima" noastra duhovniceasca e cuvantatoare ("lumineaza inima mea cu curatia cuvintelor tale").
Acum s-a pervertit termenul de inima si se intelege prin acesta puterile sufletesti care sunt comune cu ale animalelor,ca si animalele au suflet dar nu rational.

Si asa apar sa fie permise asemenea chestii care strica ratiunea si inima duhovniceasca a noastra.
De unde dar sa vina aceste absurditati decat cum au inselat dracii pe asirieni si de la asirieni cand au fost in captivitate evreii in Babilon le-au luat si ei.
Apoi cine stie cum au ajuns pe la BC si pe la ordinele cavaleresti si nobiliare de sub obladuirea BC .
Asta e si rostul ascezei de o vedem in credinta crestin ortodoxa,sa ajute mintea noastra sa nu stea prea lipita de simtul pipaitul in special,ca daca mintea sta lipita de simtul pipaitului,e prea atenta la senzatiile care vin pe aci viata duhovniceasca e greu de dus.

La Sfanta Biserica se folosesc foarte putin simtul mirosului (ca se foloseste tamaie) si foarte mult simtul vazului si simtul auzului.Gustul se foloseste iar foarte putin pentru ca se tine post inainte de Sfintele Slujbe,daca se da trupul si sangele lui Dumnezeu Iisus Hristos sau Sfanta Anafura sau Sfanta Aghiasma se da la sfarsitul slujbei.
De aceea se sta in picioare la Sfintele Slujbe pentru cei care nu sunt batrani sau bolnavi.
Parerea mea.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote