View Single Post
  #2  
Vechi 15.06.2007, 16:09:50
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

La prima vedere, ca sa-mi dau si eu cu parerea, suna a imaginatie clara.
Vezi tu, este cel mai greu pt un altul sa-si dea cu parerea asupra unei experiente atat de personale ca rugaciunea.
de aceea se zice ca ai nevoie de indrumator in rugaciune, adica duhovic cu alte cuvinte.
Din cate inteleg este vorba de rugaciunea lui Iisus sau Rugaciunea inimii.
Depinde cum te rugai, ce experienta ai in aceasta rugaciune, cam pe ce treapta a rugaciunii esti conform celor scrise de parintele Cleopa.
Tot asa de la distanta pot spune ca nu aveai cum sa te rogi din suflet si apoi sa ai momente de "scapare".
Probabil ca este vorba de rugaciunea limbii si este normal sa fie asa la inceput.
Daca ai asemenea imaginatii, ca cele descrise, inseamna ca nu este corect efectuata rugaciunea si este cazul sa te analizezi putin.
Eu nu am avut asemenea tip de manifestari decat intr-adevar dupa ce mi-am pus problema ca ar putea exista.
Pe forum nu stiu cat sprijin vei gasi, cauta cartile despre rugaciune, citeste ce se scrie, exista chiar si carti de genul "rugaciunea inimii pe intelesul tuturor".
vezi pe la o manastire daca gasesti un calugar sa te indrume sau macar cu care sa poti vorbi despre asta.
Din pacate greu vei gasi pe cei care o practica, dar de obicei sunt sinceri si-ti spun direct daca pot sa te ajute sau nu.
Numai in acest fel vei reusi sa-ti dai seama unde gresesti si ce vrei de fapt.
Reply With Quote