View Single Post
  #5  
Vechi 16.06.2007, 01:14:17
Apollyon Apollyon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2007
Mesaje: 3
Implicit

CM: "La prima vedere, ca sa-mi dau si eu cu parerea, suna a imaginatie clara."

Sunt constient ca nu era o greutate fizica care statea pe pieptul meu in timpul rugaciunii, ci defapt erau impulsuri electrice nervoase care imi sugerau asta in alte cuvinte stiu ca nu era ceva fizic care statea pe mine si care se apropia de mine insa cu siguranta era ceva care ma facea sa simt asta, si nu prea imi vine a crede ca eu eram vinovatul daca intelegi ceea ce vreau sa spun.

Cat despre treptele rugaciunii eu sunt pe treapta zero. Nu sunt destul de bun pentru a dobandi rugaciunea inimii si nici nu cred ca voi fi vreodata. Rugaciunea inimii ca sa o faci intai trebuie sa iti cureti inima si mai apoi sa incerci sa accezi la urmatorul nivel, caci "nu intra D-zeu in inima nesocotita, si daca intra grabnic v-a iesi". Cand ma rog o fac cu concentrarea mintii, cu atentie, si cateodata cand o zic din suflet pot zice ca e cu o oarecare durere insa nu pana la lacrimi.

Sa ma duc la un duhovnic... vedeti voi biserica se fereste sa ia o pozitie in astfel de cazuri deoarece ar fi luata in deradere si at nu zice nici da nici nu, zice o rugaciune pentru tine dar simti ca nu e cu suflet, ma rog sper ca intelegeti ce am vrut sa zic; De aceea am creat un user :
User: "User"
Parola: "123456789"
In caz ca doriti sa va pastrati anonimatul cand va spuneti parerea despre cele descrise aici.
(Unul din Admini a sters asta din postul original... nici acuma nu am primit un raspuns la intrebarea "de ce?"... si sper ca nu se v-a repeta episodul).
Catre cm: Voi cauta in continuare ajutorul, chiar si daca nu o sa fie de pe acest forum desi ma gandesc ca asta e scopul lui sa ne ajutam unii pe altii in bataliile de zi cu zi.

Catre iuda: Am citit cartea "Marii initiati ai Indiei si parintele Paisie", de pe sfaturiortodoxe.ro, si mi-a placut foarte mult, si o recomand cu caldura mai ales celor care au fost candva pe cale sa devina Yoghini (cazul meu) si au ales crestinismul.

Multumesc pentru suport si opiniile constructive.
Reply With Quote