Subiect: Nepregătit
View Single Post
  #7  
Vechi 31.03.2011, 10:06:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte!

Asa este, trebuie date foarte multe pomelnice la manastire. Sunt manastiri in care se face slujba parastasului zilnic, mai putin duminica. In Bucuresti se face zilnic Sfanta Liturghie la: Patriarhie, Radu-Voda, Darvari, Cernica, Pasarea, Sfantul Spiridon Nou (ca e paraclis patriarhal), Antim, poate si la Plumbuita. La Cristiana si la Stavreopoleos nu e zilnic. Puteti trimite si pomelnice online la Piatra Craiului si la Dervent, de pe site-urile lor, la Sihastria se poate trimite, si oriunde mai pot ajunge. E suficient si un telefon.
Si pe mine m-au intrebat la 2-3 manastiri daca a fost spovedita si impartasita bunica si le-am vorbit putin despre ea, dar nu cred ca ar fi refuzat sa o treaca la Liturghie, daca ar fi murit nepregatita. Din cate stiu eu, numai adormitii sinucigasi si cei non-ortodocsi nu se trec la liturghie. Mare e mila Domnului! Apoi, vorba lui Andreicozia, nu stim ce a fost in sufletul lui pe patul mortii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote