View Single Post
  #1  
Vechi 08.01.2015, 17:16:00
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit Iubirea, bucuria, libertatea

Dumnezeu este iubire. Dar asta poate că o știm mai mult din citite/ auzite decât din experiență. Sau poate că nu, fiecare știe pentru sine.

El ne-a lăsat liberi și ne invită să ne bucurăm de Viață, ascultând poruncile Sale. Unii vor vedea în asta o contradicție: libertate vs porunci. Dar nu e contradicție, căci suntem liberi să facem ce vrem, dar numai urmându-I poruncile vom putea să fim în pace și să ne bucurăm.

De Dumnezeu ne apropiem cu liniște.

Există oameni care spun că ar crede în Dumnezeu, dar nu cred în iubire.
Există oameni care încă mai încearcă să îl convingă pe Dumnezeu, rugându-se, să se facă voia lor.
Există oameni care se laudă că ar cunoaște în amănunt grijile vieții și grijile părintești, și pretind să-i guverneze pe cei din jurul lor în virtutea viziunii lor corecte asupra vieții... fiind, vai, precum cocoșul din ogradă în comparație cu vulturul care zboară, neluând în seamă Sfintele Evanghelii în care ni se spune sub atâtea forme să nu ne îngrijorăm, să luăm partea cea bună, jugul cel bun și sarcina cea ușoară...
Există oameni care cred că Dumnezeu este o idee, și nu Dumnezeul cel viu care a făcut cerul și pământul și care ne invită la viața veșnică, jertfindu-Se pentru noi.

Îi plâng și plâng, căci ochii lor sunt închiși și urechile lor astupate. Domnul ne vorbește fiecăruia pe înțelesul nostru, prin Scriptură, prin oameni, prin întâmplări. Dar câți nu înțeleg(em)?

Dumnezeu este bun. El poate găsi o scăpare/ iertare pentru fiecare, El știe inima omului și nădăjduiesc că noi toți vom găsi drumul spre El.

Domnul ne-a lăsat liberi, și mă rog să îmi dea priceperea de a fi liberă de orice legături care îmi fac rău.
Reply With Quote