Subiect: Lupta cu malahia
View Single Post
  #45  
Vechi 13.03.2016, 22:33:09
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Parintii,dar mai mult pe Dumnezeu.Am uitat sa precizez,de multe ori cand ma rog sau citesc din biblie imi vin in minte ganduri de hula la adresa Mantuitorului si a Duhului Sfant,niciodata impotriva Tatalui,nu stiu de ce,spontan,eu le combat de fiecare data
Excepțional! Dacă-l iubești cu adevărat pe Dumnezeu, atunci cu siguranță nu mai vrei să bați piroane în mâinile Fiului Său, nu?
Când păcătuim asta facem: ne alăturăm romanilor care I-au străpuns mâinile și picioarele cu niște cuie mari, special concepute pentru a chinui omul cât mai dureros posibil.
Pe bune, nu glumesc! Ai fost la duhovnic, făgăduind în inima ta lui Dumnezeu că nu-I chinui Copilul, în cârdășie cu niște brute care nu știu ce fac.

Dacă începe satana să-ți zgândăre poftele, spune-i lui Dumnezeu că-L iubești așa de tare, de nu mai vrei cu nici un chip să-L întristezi și ai să rabzi arsura patimii ca un mucenic.
Dintre toți oamenii care au trăit vreodată pe pământ, pe mucenici i-a iubit Tatăl cel mai tare, făcându-i biruitori asupra diavolilor.

Dă plăcerea păcatului de câteva clipe pe bucuria de a iubi cu adevărat pe Dumnezeu, cu fapta nu doar cu vorba. Nici o satisfacție din lume nu se compară cu asta, crede-mă!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 13.03.2016 at 22:42:08.
Reply With Quote