View Single Post
  #9  
Vechi 19.05.2010, 09:46:53
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit "Ingerii lor in ceruri vad, pururea ,Fata Domnului"

Acatistul Ingerului Pazitor

Icosul 12:

Laud milostivirea ta cea vrednica de mirare si pogoramantul tau cel mare, cela ce esti minte repede miscatoare si sluga nematerialnica a Domnului; cele ce nu te ingretosezi de pacatele mele urat mirositoare si nu incetezi sa aduci pentru mine nevrednicul, sfintele tale rugaciuni catre Preasfantul Dumnezeu, Cel ce este in Trei Ipostasuri, ca sa nu pier in veci, ci sa mostenesc Imparatia Cereasca. Binevoieste dar sa primesti, din sufletestile mele vistierii, cantarile de lauda ce le aduc tie:

Bucura-te, cel ce ma indepartezi de pacate prin aducerea-aminte de infricosatoarea judecata a Lui Dumnezeu ce va sa fie;
Bucura-te, cel ce ma indemni sa-mi pregatesc sufletul ca pe o mireasa intru intampinarea Preafumosului Mire Hristos;
Bucura-te, cel ce de-a pururea doresti sa ma intocmesti ca pe o vrednica camara de nunta;
Bucura-te, cel ce neincetat ma inveti sa-mi aprind candela sufletului meu, ca impreuna cu feciorele cele intelepte si cu sufletele dreptilor sa intru in locasul bucuriei;
Bucura-te, cel ce ma indemni sa-mi spal imbracamintea mea cea murdara de pacate;
Bucura-te, cel ce ma ajuti sa ma imbrac in vesmantul neprihanirii si al curateniei;
Bucura-te, cel ce mijlocesti la infricosatoarea Judecata a lui Hristos sa ma invrednicesc sa stau de-a dreapta Sa;
Bucura-te, cel ce imlpori bunavointa lui Dumnezeu ca sa ma numere cu ceata alesilor Sai;
Bucura-te, cel ce indemni si pe vietuitorii cerului ce sunt impreuna cu tine, sa se roage Domnului, ca sa ma salasluiasca impreuna cu ei in Imparatia Sa;
Bucura-te, Pazitorul meu cel bun si treaz;
Bucura-te, cel ce esti bun inainte-statator, un cald folositor si rugator pentru mine, pacatosul;
Bucura-te, cel ce dupa Dumnezeu si dupa Preasfanta Fecioara esti puternica mea nadejde;
Bucura-te, Ingere al Domnului, neadormitul meu Pazitor!
Reply With Quote