Subiect: inchisoarea
View Single Post
  #49  
Vechi 19.08.2011, 01:48:58
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Se poate si invers, se poate orice...

La mine e invers: primul meu copil locuieste cu mama lui iar instanta a hotarat ca eu sa platesc o anumita suma de bani lunar, pe care de ani buni mama copilului refuza sa o ridice de la posta. Refuza si sa dea curs hotararii judecatoresti privind vizitarea copilului, asa incat eu si fiul meu ne vedem, practic, pe ascuns. Asa ne-am pastrat noi relatia ani de zile, in taina (de fapt stie toata lumea...), asa au trecut anii de gradinita, de scoala primara.
Ce inteleg eu de aici:
- uneori nu reusim sa depasim resentimentele fata de fostul partener si facem tot ce e posibil sa pastram conflict, razbunare, ura etc.
- copilul e de fapt mereu trecut pe plan secund, in spatele resentimentelor noastre, iar uneori e folosit doar ca mijloc de santaj;
- sufletul copilului e sfasiat, ranit grav, sufera micutii, sufera;
- ne putem indrepta, cat e omeneste posibil, greselile trecutului doar daca iertam greselile celuilalt si punem pe primul plan dragostea fata de copil (iar nu ura fata de sot ori sotie);
- e nevoie doar de putina bunavointa;
- daca patimim de pe urma relatiei de odinioara, poate ca am avut si noi un rol in raul savarsit... Iertarea celuilalt ne aduce pace noua insine si iertare din partea lui Dumnezeu.
Sper, doamna, ca veti depasi resentimentele fata de fostul sot si ca, in ciuda greutatilor financiare, nu veti da curs unor actiuni de razbunare. Acestea vor duce la rele si mai mari. Va rog sa ma credeti ca suport de 10 ani tot felul de persecutii de la fosta nevasta iar acestea m-au facut, paradoxal, pe mine mai intelegator si mai senin iar pe ea mai acrita si mai nefericita. Iertarea e un balsam sufletesc, resentimentul e precum rugina pentru fier: macina, distruge, uriteste. Alegeti sa fiti frumoasa si senina! Un strop de bunavointa, doar, si pun prinsoare ca pana si fostul sot isi va schimba pozitia! Veti avea si bani si multe altele de care aveti nevoie. Totul e sa incepeti cu detasarea de durerea trecutului. Prin putintica bunavointa, doar un strop. Eu va sunt alaturi si ma rog pentru Dumneavoastra ca sa puteti depasi ispita razbunarii. Ca nu e vorba decat despre asta, Domnul sa ne fereasca de ea.
Dumneavoastra si copilului: pace, har de la Domnul nostru Iisus Hristos, protectie si sprijin de la Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu. AMIN+
Reply With Quote