Subiect: despre iubire
View Single Post
  #29  
Vechi 22.04.2012, 15:49:37
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dobra Daniela Vezi mesajul
pt aurelia.
citesc foarte mult. si in iubirea dinainte pregateam masa, etc. aveam responsabilitati si acolo. nu de asta ma tem eu. nu sacrificiile, responsabilitatile ori bolile sunt frica mea, ci lipsa de viatza in tot ce traiesc. eu iubesc, zic eu, doar ca nu e acea iubirea spontana, vindecatoare, curata...este mai mult o sfortzare, o respectare a unor reguli, o iubire nu atat de implinitoare. e un fel de singuratate ce o traiesc uneori, cam des. imi plac plimbarile, natura, cartzile, frumosul, calatoriile, ...imi place sa lupt, sa postesc, sa caut, sa aspir la ceva dumnezeiesc...suntem total diferitzi. nu ma simt nici eu foarte iubita. e complicat. nu stiu cum sa fac sa fie bine, ori cum sa fac sa intzeleg daca Dzeu binecuvanteaza cu adevarat aceasta casnicie. nu ma plang de nimic, doar nu as vrea sa fiu caldutza, "caci pe cei caldutzi ii scuip din gura mea" zice iisus undeva. mai degraba vreau sa lupt, in doi, sa daruiesc, sa caut neincetat, sa fac sacrificii pt dzeu, ...ce isi doreste tot crestinul. doar ca el nu vede lucrurile astfel. suntem diferitzi. el e bland si bun, linistit...eu sunt impulsiva, energica...nu stiu. doar as vrea sa traiesc pt dzeu.
Draga Daniela,
Nu te mai forta atata ca lucrurile sa iasa perfecte, sa iasa asa cum le vrei TU. Incearca sa faci lucrurile asa cum simti. E normal sa vrei sa te sacrifici, sa nu fii calduta...dar asta trebuia sa o faci atunci cand nu aveai responsabilitati.Trebuia sa fii mireasa lui Iisus, dar pentru ca nu toate avem puterea de a deveni miresele LUI, hai macar sa incercam sa devenim mai bune cu sotul harazit de Dumnezeu. Daca nu-ti era trimis de Dumnezeu nu ajungeai sa te casatoresti cu el, dar de vreme ce lucrul acesta s-a intamplat gandeste-te ca s-a intamplat cu un rost. Iubirea aceea pe care ti-o doresti tu in casnicie o gasesti dupa mult timp si dupa indelunga lupta. Nu se castiga razboiul dupa o batalie. Si daca stai sa te gandesti bine si tu si el aveti patimi, cum toti oamenii au! Sunt sigura ca stiai ca fumeaza, se joaca pe calculator si probabil alte defecte si cu toate astea ai consimtit sa fii sotia lui, pentru ca asa ai considerat tu. Daca te-ai casatorit cu el gandindu-te ca in 2- 3 ani il schimbi n-ai facut-o bine. Trebuia sa te gandesti si sa-ti pui intrebarea eu pot sa stau cu omul asta cu defectele pe care le are pana la sfarsit.Pentru ca noi femeile gresim enorm atunci cand credem ca-i putem schimba pe barbati asa cum vrei noi. Nu draga mea Daniela, asta nu se face. Singurul care poate schimba pe cineva este Dumnezeu, noi IL uitam adeseam si credem ca noi facem ceva dar nu! Realitatea este ca Dumnezeu ne transforma, ne modeleaza, ne face copii lui dragi si frumosi, despatimiti si lucrul acesta se intampla cand noi IL LASAM SA FACA ASTA. Incercati sa mergeti impreuna la Biserica, sotul tau sa aiba acelasi duhovnic pe care il ai tu si toate acestea fa-le cu multa blandete si dragoste. Iubeste-l pe sotul tau asa cum vrei ca el sa te iubeasca nu-i face reprosuri, nu-l certa, spune-i cu blandete ceea ce ti-ai dori de la el, dar nu cand e in fata calculatorului ci atunci cand ti se pare ti-e ca e relaxat si linistit. Draga mea, ceea ce la oameni e cu neputinta la Dumnezeu e cu putinta. Sa citesti epistola a II a catre Corinteni. Sa nu te dai batuta, sa citesti rugaciunea sotului unul pentru altul si spune-i ca te-ar bucura tare mult daca ar merge cu tine intr-o duminica la Liturghie.Usor se urca dealul, incet invata pruncul sa mearga. Multa blandete si putere, te imbratisez!
Doamne ajuta!
Reply With Quote