View Single Post
  #1535  
Vechi 10.03.2018, 19:28:37
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Biserica este o institutie divino-umana, este Trupul lui Hrisots, instituita de Domnul Hristos, care e si Capul Bisericii. E evident ca este infailibila in partea divina. Iar credinciosii fac si greseli, nefiind infailibili. Invatatura de credinta face parte din infailibilitate, fiind revelata de, iar Domnul nu poate gresi.
Ei, aici da, putem fi pe deplin de acord
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In Sfanta Scriptura scrie ca Biserica este stalp si temelie a adevarului, deci pastreaza invatatura infailibila
Acel "deci", e de la tine, NU e din Scriptura.
NICAIERI in Scriptura nu scrie ca Biserica va pastra invatatura infailibila.
Sau nu stiu eu. Daca cineva imi va indica un verset, sunt gata sa ma corectez.

Eu cred ca Biserica este stalp si temelie a adevarului in sensul ca Isus Hristos este in mijlocul ei. El este Adevarul. Faptul ca El este prezent face ca Biserica insași sa fie garantul adevarului. Insa o biserica este stalp si temelie a adevarului doar in masura in care asculta de Domnul ei, Hristos Adevarul.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Niciodata Biserica nu a adoptat o invatatura gresita, invatatura a ramas infailibila in toate epocile pana azi.
Nu e vorba de a adopta ci de a propovadui.
Biserica nu adopta invataturi noi ci propovaduieste invatatura cea veche.
Daca Biserica ar fi fost infailibila nu ar fi propovaduit primatul papal.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In primul mileniu nu se poate vorbi de afirmarea unui primat papal, in sensul pe care il stim astazi
Asta cu "sensul in care il stim astazi" este o divagatie pe care nu o accept.
Vrei sa spui ca ceea ce au afirmat latinii in primul secol, in mod special legat de primat si de filioque, era infailibil?