View Single Post
  #14  
Vechi 20.01.2014, 13:44:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu sunt curios care e traditia postului inainte de Sf. Impartasanie si mai ales daca sunt canoane exprese in acest sens.

Asta cu "amestecatul" in stomac mi se pare o idee ridicola, ideea postului este aceea de a crea o atitudine mentala si sufleteasca potrivita cu acest moment, nu de a produce "amestecuri indizerabile" care se produc oricum, avand in vedere ca poti sa maninci orice, imediat dupa.

Un copil oricum nu constientizeaza ce inseamna, pana la o varsta mai marisoara, postul pentru el e mai mult un disconfort decat o stare pregatitoare, dar asta nu inseamna ca Taina nu e lucratoare.
Ai dreptate aici.
Nici nu este clar.
Pe de o parte explicatia postului este de pregatire spirituala, in ideea: renuntarii ("autobiciuire") la ceva placut, sau ca anumite alimente au un efect negativ asupra spiritului (continut si cantitate) etc.
Pe de alta parte se spune clar ca de la ora 12 noaptea sa nu mai iei nimic in gura, sa primesti Taina pe stomacul gol. Si dupa aceea totusi sa mananci ceva (de post sau de dulce dupa caz).

Si eu as vrea sa ma lamuresc. Mai ales ca unele persoane au de luat si medicamente si nu stiu cum trebuie considerate ele. Se pot lua sau nu.

P.S Eu nu am intalnit nici un caz sa fie refuzat un bebelus la impartasit, sau sa fie cerut sa fie cu stomacul gol.
Nu cred ca si-ar mai duce nimeni copiii la impartasit in aceste conditii. Pentru copii mai marisori este una, dar pentru bebelusi este greu si periculos sa-i opresti de la mancat.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 20.01.2014 at 13:46:47.
Reply With Quote