View Single Post
  #10  
Vechi 04.07.2015, 01:12:32
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Am pus mai sus bolduit un anume citat, ingaduit, deci de Dumnezeu:
Se cuvenea deci ca tu sa pui banii mei la zarafi, si eu, venind, as fi luat ce este al meu cu dobanda. De aici fiecare intelege ce vrea.
Pai in legatura cu acest citat , preotii nostrii(ortodocsi) spun asa:

Prin aceasta Mântuitorul Hristos vrea să ne arate că Dumnezeu nu este mulțumit dacă omul ține doar pentru sine calitățile pe care le are, ci trebuie să le pună în slujba semenilor săi.
(se refera la citatul dat de tine, care face parte din pilda talantilor).

Aha deci , talantul este ceea ce Domnul ti-a dat la nastere cu imprumut(adica calitatiile unice, gen IQ mare, vorbaret, iscusit in afaceri, pianist desavarsit, etc,etc) ca tu sa le
dezvolti si sa le pui in aplicare in folosul comunitatii(ceea ce inseamna milostenie in
contextul pildei talantilor).Ceea ce ma duce cu gandul la Matei: "in dar ati luat, in dar sa dati"

Acum ce intampla daca, sa zicem un om are ca talant de la Dumnezeu, capacitatea de a
face bani.Pur si simplu are talentul de a invartii banul.Stie cum sa faca bani(legal ibineinteles). ?
Ce-i spune Dumnezeu ? Conform interpretarii ortodoxe a cititatului bolduit de tine, un
astfel de om trebuie sa impartaseaca cu comunitatea roadele lucrarii talantului sau.
Pai cum as putea eu sa dau "in dar bani ?" .Pai as putea s-o fac in doua moduri:
1.fie fac milostenie
2.fie imprumut fara dobanda.
Hopa si picam exact pe Levitic.(N-ai voie sa imprumuti cu dobanda, etc, etc).
Deci :
"Se cuvenea deci ca tu sa pui banii mei la zarafi, si eu, venind, as fi luat ce este al meu cu dobanda"(pilda talantilor)=> "in dar ati primit in dar sa dati" (MATEI ) =>
"Să nu-i împrumuți banii tăi cu dobândă și să nu-i împrumuți merindele tale pe camătă."
(LEVITIC)
Deci n-ai voie sa imprumuti cu dobanda, asa cum a spus Domnul in Levitic.

Nema dobanda =))

PS: stiu ca pot exista "N" tipuri de datorii dar subiectul era datoria de ordin banesc.
Deci Domnul a zis clar si tare : "Nema dobanda" :D

PS2: mergem mai departe.Pai daca eu imprumut fara dobanda asta inseamna ca nu zoresc pe imprumutat ca sa-mi
dea banii inapoi.CI sa mi-i inapoieze cand doreste /poate el.Pai si daca nu mai poate sau chiar nu poate ?
Pai in momentul ala "sa fie primit" si se considera milostenie.Si uite asa disparea datoria. si apare milostenia.

Aha, pai in contextul ortodoxiei dobanda semnifica datoria de a fi milostiv cu aproapele tau, ceea ce duce la
iubierea de aproape.Si gata, ne oprim aici ca o dam in toate Evanghelia, pt ca toate se leaga inclusiv cu VT.
(dupa cum ai vazut si tu).

Last edited by Ursu-WiFi; 04.07.2015 at 01:25:04.
Reply With Quote