View Single Post
  #4  
Vechi 18.07.2018, 20:11:42
costache.lung costache.lung is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2017
Mesaje: 69
Implicit

Sub poleiala anti-natalismului se ascunde cel mai sinistru egoism

El recunoaște că motivele înverșunării sale împotriva copiilor nu sunt lipsite de egoism: „Creșterea copiilor este o corvoadă mizerabilă, ingrată și costisitoare la care nu vreau să particip. Sigur, mama mea mă iubește, eu o iubesc, dar de ce aș vrea să trec și eu și prin tot ceea ce au suferit părinții mei. Vinovăție? Obligație? Datorie? Nu, mulțumesc. Pot să călătoresc, să economisesc bani, să dorm dacă vreau. Pot să ies la plimbare cu copiii altora, dacă vreau, și să-i aduc înapoi dacă sunt obraznici. Nu există absolut nici un inconvenient.”

Această pledoarie anti-copii a lui Xavi Cortal dovedește ceea ce era atât de lesne de bănuit de la bun început: anti-nataliștii nu sunt decât exponenții cei mai afectați de hedonism ai societății contemporane. Care nu iubesc cu adevărat pe nimeni în afară de ei înșiși. Și care, pentru a-și ascunde de ochii semenilor egoismul sălbatic care îi roade pe interior, se înfășoară (conștient sau doar instinctiv) într-o jalnică poleială ideologică.

Metodele de „nimicire” a populației propuse de Clarkson

În mai 2018, Jeremy Clarkson, celebrul realizator Top Gear, a simțit nevoia să comenteze ideile șoferiței de curse anti-nataliste Leilani Münter într-un editorial pentru The Times. Un text de o ironie mușcătoare, absolut devastator. El îi sugerează activistei vegane și alte metode de reducere a populației, mult mai eficiente:

Eliminarea restricțiilor de viteză: „astăzi, când suntem limitați la 20 de mile pe oră în orașe și la 50 în afară, este mult mai greu să mori într-un accident de mașină. În India, care și-a mărit de curând limitele de viteză, peste 150.000 de oameni au murit pe șosele numai în 2016.”

Semnele din magazine care îi avertizează pe cumpărători că podeaua este umedă: „Fără ele, probabil că am mai putea trimite pe lumea cealaltă, vreo 20-30 de inși anual, și ar fi cei mai proști dintre toți, ceea ce ar fi excelent pentru selecția naturală.”

Invadarea Rusiei: „La ora actuală, îi permitem lui Putin toate nenorocirile. Rupe părți din Ucraia și dă cu bombe în Siria. Ei bine, dintr-o singură lovitură, am pune capăt poznelor lui și am reduce populația cu câteva milioane în numai câteva lumi.”

Ebola: „Am aflat că a fost o epidemie de Ebola în Republica Democrată Congo. Aceasta este o țară cu o rată a natalității în primele 30 din lume, cum vi se pare ca plan? În loc să trimitem ajutoare și doctori și costume de protecție, să ne așezăm liniștiți și să ne bucurăm de soare.”

Fiscalitatea: „Sau ar trebui să utilizăm taxele pentru a rezolva problema, forțând cuplurile care au mai mult de doi copii să plătească pentru acest privilegiu? Au încercat asta în China, după cum desigur știți, ceea ce a făcut ca o mulțime de fetițe moarte să fie aruncate la canal.”

Și Clarkson încheie apoteotic: „Și mai este o problemă cu controlul populației. Un sistem pe bază de voluntariat nu va funcționa niciodată și toate celelalte metode implică un nivel de cruzime pe care nici o persoană sănătoasă nu îl are.

Este posibil să nu fi văzut noul film Răzbunătorii – Infinity War, în care personajul negativ este obsedat de suprapopularea universului și vrea să omoare jumătate din toate sufletele existente. Ideea că Sir Attenborough l-ar încuraja mi se pare ușor bizară.”

http://evz.ro/ideologie-neo-marxista...=347635&page=2
Reply With Quote