View Single Post
  #73  
Vechi 28.03.2019, 22:08:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa cum aflam de pe net Cristian Terhes a fost un activ sustinator al lui Basescu pana cand acesta nu a mai fost presedinte. Si un luptator anti-PSD. Dupa aceea a inceput sa sustina ca lupta anticoruptie a fost folosita in interes politic. Cultul greco-catolic a anuntat ca a fost suspendat din preotie pentru ca a ales sa candideze.
Mă refeream că nu știu dacă Chris Terhes ar fi pro family sau progresist ca răspuns la întrebarea colegului.
Nu s-a pronunțat pe sfera aceasta, dar intuiam că la vreo chestiune controversată pe bioetică sau morală ce interferează cu învățăturile bisericești se va abține dat fiind că este totuși teolog, dar nu va putea vota împotrivă fiindcă este într-un grup europarlamentar progresist.

E o idee proastă să candideze conservatori pe liste care duc în grupuri progresiste pentru că nu au un cuvânt.

Puneam în discuție și situația alegerii listelor în defavoarea candidaților independenți, adică la o listă nu știi câți din 10 sau din 5 care intră vor vota în sensul conservator dacă vine vreo directivă sau vreun raport controversat.

Chiar dacă un cetățean ar simpatiza pe un candidat care se abține sau votează din principii conservatoare, cetățeanul simplu îi ajută prin votul lui și pe restul de pe listă (care votează contrar principiilor diferite rapoarte) să intre în P.E.
Listele astea sunt niște cai troieni dacă doctrina nu face referire la principii conservatoare de la început.

Între timp am văzut că un europarlamentar ar câștiga minim 6200 euro/lună x 5 ani de mandat rezultă undeva la 372.000 de euro, (6200x60 luni).

Asta e minimul pentru că are și decontări cazare, transport, decontări închiriere birou, decontări consilieri, tratament medical, indemnizație 2 ani după ce i se termină mandatul de 75%.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 29.03.2019 at 00:14:40.
Reply With Quote