View Single Post
  #24  
Vechi 14.10.2021, 15:22:04
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.286
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Moroncele,
Nu ma cheama asa...
Oximoron poate e idolul tau si dumneata ma strigi pe mine sa pun botul. Practic vorbesti cu idolii tai.

Dar lasand asta la o parte hai sa-ti zic de ce RATIONALITATEA duce spre intuneric si e un amestec cu intunericul chiar daca se prezinta ca fiind o mare lumina.

”Sfanta” ratiune pe care o folosesti ca sa jonglezi ignorand adevaruri, fapte, realitati si nevrand sa le iei in seama de parca n-ar exista si de parca ar fi logic si corect ce zici atunci cand in locul lor bagi minciuni, inchipuiri, inventii, stii de ce nu e de la Dumnezeu?

Pai ratia e ceva tot mai putin, cat sa supravietuiesti. E un fel de post dar folosit pe dos. Daca folosesti ratia la primirea Luminii Divnie, la primirea Adevarului, la faptele cinstite si drepte pe care esti dator sa le faci, la iubire, la credinta atunci treptat tot mai putin vei manca si vei bea din ce este bun si drept si tot mai mult vei face pe cele rele, ramanad sa folosesti doar atat bine cat sa supravietuiesti si tot asa, tot mai putin bine si primind ”lumina revoluta” luxiferica, ”lumina” marelui babilon rational, vei ajunge sa te rogi doar o clipa si sa ierti doar o clipa si sa spui adevarul doar o clipa in fiecare zi in timp ce 23 ore si 59,99 de minute pe zi vei face numai rele, vei minti si vei sluji pierzarea si din pricina rationalitatii (a postului pe dos) te vei crede tot mai mare si mai tare desi e clar ca 99,999% din zi esti un fiu al pierzarii si al satanei, al pacatului si al faptelor rele, mintind, hulind si pierzand. In final, pentru a-ti apara minciunile si onoarea patata vei abandona si clipa aceea de sfanta Lumina a zilei, ( o clipa poate fi o rugaciune, o vesnicie, vorba lui Papacioc) si atunci vei accepta uns cu toate alifiile sa minti fara rusine de ingheata toate apele ca sa prigonesti mai micii caci ”sfanta” ratiune inchizitoriala te-a infiat pe deplin si nu mai conteaza decat jongleria, pacaleala, amagirea... cu victima si cu vina, cu atacul si cu apararea. Dar raul e ca ”sfintenia” ratiunii rationalitatii spiritiste se trage de la bni murdari, ca doar pentru bani se rationalizeaza totul, deci e slujirea la banidolul spurcacios la mamona si la ta-tuleo mari familisti atei, adica cei ce l-au alungat pe Domnul din casa, gradina si creatia Lui.

Acum revenind la subiect.

Citat:
În prealabil postat de gpalme multe
Argumentul tau unic este NEGATIONISMUL.
Nu sunt ateu, nici satanist, nici agnostic si nu neg ortodoxia si nici Cele 7 Tr.Ap. si Cuvantul lui Dumnezeu!

Tu esti cel ce negi cate ceva!
(Tu negi toate Trambitele si stii tu sigur ca Trambitele Apocaliptice sunt trompete sectare desi BOR a revenit asupra osandirilor anterioare in cazul pr. Iosif Trifa si OD, Ciobanasul de la Maglavit si Mosul Dumnezeu, par. calugar proor. Arsenie Boca, Nil Dorobantu, sora Veronica de la Vladimiresti si par. Ioan Iovan de la Recea si cat a trait nu a osandit pe sora Virginica de la Maluri care a trecut la Domnul prin 1980, deci a ramas doar pripeala BOR din 1993 la adresa Trambitelor Apocaliptice actuale, deci tu negi inclusiv BOR)

Citat:
Tot ce stii tu este sa negi.
Neg doar minciunile. Minciunile nu sunt ADEVAR!... si cu atat mai putin nu sunt adevarul Adevarat!

Citat:
BOR au condamnat NIP - negi.
BOR a condamnat NIP fiindca s-a pripit!!!
NIP a fost binecuvantat de episcopul Hrineanu prin Irineu Pop Bistriteanu si apoi BOR, pentru ca nu a putut introna un necredincios si rapi ce nu era a lor, caci voiau sa preia manastirea, sa instaleze stareti acolo care nu cred in Cuvantul lui Dumnezeu si sa-i imprastie pe ucenici si daca ucenicii nu au vrut sa se lepede de Hristos-Cuvantul ca de satana atunci i-a osandit.

Citat:
Ai injurat BOR ca la usa cortului - negi.
Ce am scris mai sus nu sunt injuriile mele ci faptele BOR. Eu nu am nicio polemica cu nimeni caci nu pe mine m-a osandit BOR ci pe cei din 1993.
Pentru ca arhiereul locului nu s-a linistit ca nu e el stapan acolo ca sa impuna necredinta sa atunci l-a chemat pe Irineu ca sa osandeasca si sa arunce cu pietre zicand: secta rea. Irineu fiind mai mic in grad ce era sa faca s-a supus si a arncat cu pietre asa ritualic dar nu cu inima caci el intemeiase si pus piatra de temelie impreuna cu Hristos-Cuvantul in care credea.

Astea nu sunt injuriile mele ci faptele pripite ale BOR, asa ca altele facute la adresa Trambitelor anterioare pe care apoi le-a ridicat.

Deci nu eu injur ci tu ma injuri mintind ca am injurat BOR.
NU E disputa mea, eu am aflat de NIP abea prin 2010. Daca spun adevarul despre ce s-a intamplat nu inseamna ca iau partea cuiva sau ca injur BOR.
Spun doar ca BOR s-a pripit cand a osandit in 1993 si apoi cand arh. locului a aruncat cu pietre si a strigat secta rea asa ca Cleopa care a zis ca acolo pute pana nu se supun Sfantului Sinod. Pai oricine s-ar supune daca Sfantul Sinod ar crede cu adevarat in Cele 7 Tr.Ap. si in Cuvantul lui Dumnezeu dar cum sa te supui daca vor lepadare de Hristos-Cuvantul si sa nege evidenta si istoria caci Cuvantul graieste de 65 de ani neintrerupt. Arhiereul locului a zis ca mai boine sa ramana fara un picior decat sa creada si a ramas fara un picior si apoi a murit. Cei de acolo l-au iertat.

Acesti micuti, Cele 7 Tr.Ap. si ucenicii nu au facut rau nimanui niciodat ci au slujit lui Dumnezeu cu multa ravna si har, facand multe minuni in popor. Cine e deci victima lor? Orbii care au crezut si au vazut? Bolnavii de Cancer care au crezut si s-au vindecat? Ateii care au vazut minuni si au crezut si au ajuns credinciosi? Scepticii care au vazut implinindu-se proorociile si s-au intors la credinta si au dat slava lui Dumnezeu?

Esti tu victima lor? De ce ii tot osandesti? Nu ti-am zis ca te pripesti?


Citat:
Pamantul e rotund - negi asta.
Pai daca 73% e apa plata n-are cum fi o planeta, glob-tarot.

Citat:
Pe scurt, tu nu ai un argument in mana, ci doar nu te intereseaza. O nesimtire prosteasca, iese din tine si te obliga sa negi.
Neg ca pamantul ar fi glob si neg ca Cele 7 Tr.Ap. ar fi sectanti sau eretici sau de la cel rau! Sustin ca au fost si sunt sfinti si modele exemplare de viata in vremea comunismului si acum dupa 32 de ani. Implinesc Mila lui Dumnezeu asa ca nu stiu de ce le tot osanditi ca pripitii!!! De ce? Pentru ce? Care e raul pe care vi l-au facut? Daca voi nu vreti sa credeti atunci ei sunt vinovati pentru necredinta voastra?

Citat:
Adica nu te intereseaza ce zice BOR, ce zice Sinodul ce zic altii.
Negi.
Se pripesc in privinta Trambitelor si circulara interna duce la lepadare de Credinta. Nu neg ci spun ca se pripesc, ca se inseala, ca mint, ca nu e ascultare sa duci mai departe neascultarea inaintasilor in ce priveste ”indreptarea” calendarului si a intereselor de excludere a Trambitelor din ortodoxie!

Citat:
Ignoranta este arma ta. Esti un ignorant de clasa si ... cam atata este nivelul tau.

Ignoranta si negationismul.
Pai tu ignori si negi:
1. planeitatea apei!
2.Cel 5-6 Trambite anterioare.
3.Ca Hristos-Cuvantul e capul bisericii si ca daca si-au osandit Capul atunci s-au pripit!

Citat:
Iar legat de plata, vezi ca sunt 2 tipuri. Si poti sa plusezi in ambele directii.
Nu jok poker, m-am lasat. Tu mergi mereu la cacialma provocandu-ma ca sa-mi dau arama pe fata cica. Ai si marturisit ca esti decat un pokerist ce se crede rational mergand la ghiceli si la noroc. Ti-am spus, imi faci plinul in Imparatie asa ca nu ma supar si sunt foarte bucuros. Sigur sigur! Iata ca toti ortodocsii lovind in Trambite le faceti plinul in Imparatie caci Teoctist si Cleopa si-au zis ca sunt intelepti daca lucreaza asa deposedand ortodoxia in CER si imbogatind Trambitele. Trambitele n-au nevoie de bogatie nici in Ceruri caci sfintenia, iubirea, credinta si Domnul Hristos-Cuvantul e bogatia lor.

Citat:
Certitudinea este ca nu plusezi in directia in care parintele Cleoapa si-a luat plata....
Pai osandindu-i pe nedrept le-a dat lor in Ceruri toata Bogatia!.. caci primesc ei rasplata de la Hristos pentru mucenicie dar vine si Judecatorul si cu tot ce a strans Cleopa in Cer vor fi despagubite Trambitele. La fel va fi cu toti cei care au osandit si osandesc pe nedrept dandu-se victime si lansand stiri bune pentru radio erevan ca cica ar huli Trambitele ortodoxia cand defapt Trambitele au indemnat oamenii sa se intoarca la rugaciune si in biserici ca sa mearga pe Calea cea stramta: ORTODOXA!

Crezi?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 01.07.2022 at 12:39:15.
Reply With Quote