Subiect: PREOT
View Single Post
  #17  
Vechi 08.05.2006, 13:40:56
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Am vazut ca pe forum au intrat oameni cu pareri din cele mei diverse, de fapt asta e un forum.
Eu zic ca e bine sa vina oricine pe forum, daca e de bune intentii si deschis.
Inteleg ca dupa ce patrunzi mai adinc in cunoasterea religiei, unele afirmatii (chiar intrebari) par copilaresti, deplasate, sau chiar absurde.

Noi spunem ca puterea botezului copiilor sta in educatia religioasa data de Nasi si de parinti, si bine spunem. Numai ca nu se prea intampla asa, si asta e fisura in care se infiltreaza teoriile unor secte.
Nu e de mirare ca din partea unor oameni de bun simt vin intrebari de origine evident sectara, ei nu au avut ocazia sa cunoasca Ortodoxia, in timp ce sectarii te agata la orice colt de strada. Si vin cu explicatii care par si logice !
Daca putem sa le raspundem cu rabdare, le-ar putea fi de mare folos.

Iisus e Invatatorul si Arhiereul Dumnezeiesc, fara indoiala, dar El nu ne-a lasat singuri, doar cu cuvintele de invatatura, ne-a lasat pe Apostolii sai, pentru care s-a rugat: “Pentru ei Mă rog. Nu Ma rog pentru lume, ci pentru aceia pe cari Mi i-ai dat Tu; pentru ca sint ai Tai“ Ioan 17:9
Asadar exista oameni alesi, nu oricui a dat Hristos puterea de a ierta pacatele, nu pe oricine a trimis zicand: “Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezindu-i in Numele Tatalui si al Fiului si al Sfintului Duh” Matei 28:19
Doar pe Apostoli, si acestia pe ucenicii lor, atunci s-au randuit preoti, si acesta e transmiterea neintrerupta a Harului pana in zilele noastre.
Reply With Quote