View Single Post
  #52  
Vechi 12.06.2010, 23:34:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sa nu ne rusinam de Hristos. Sa-L marturisim inaintea oamenilor cu bucurie.
Teoretic, sunt absolut de acord. Chiar El ne-a spus să nu ne rușinăm de El, că se va rușina de noi în Ziua Aceea. Practic însă, din cauza societății în care trăim, există serioase dificultăți psihologice.

Când merg cu cei mici la McDonald și, cu BigMac-urile la mijloc, facem rugăciunea de dinaintea mesei spunând psalmul, oamenii sunt uluiți, îi văd cum orice discuție de la celelalte mese încetează și se holbează la noi exact de parcă am fi de pe altă planetă. De două ori am și fost abordat de unii care mă întrebau din ce sectă suntem. Era clar că suntem sectanți, fiindcă ne rugăm la masă, dar erau derutați fiindcă ne făceam cruce.

Nu mai vorbesc despre angoasa de a mă ruga seara când sunt în deplasare sau în vacanță, urmând a dormi în aceeași încăpere cu persoane față de care am numai legături colegiale sau de șpriț: sunt șanse bune să înceapă să-mi expună teorii filozofarde despre Doamne-Doamne și, invariabil, mă socotesc bigot. Tot bigot sunt taxat a fi la serviciu, din cauză că mă rog după ce îmi pun halatul și înainte de a-mi începe lucrul. Mie mi se pare absurd să fii socotit bigot fiindcă te rogi, dar asta e situația.

Cel mai dureros, însă, este chiar cu frații și surorile din parohie sau din parohiile vecine, ori cu pacienții despre care, bineștiind că sunt catolici, le adresez salutul catolic "Lăudat fie Isus !" (sau "Cristos a înviat", după caz). Le inspir același bigotism, din cauză că se așteaptă ca asemenea formule, azi, să fie folosite numai de preoți sau călugări. Dar, cu doar două generații în urmă, nu era așa, ci erau folosite de toată lumea, de clerici și de laici deopotrivă.

Ceea ce vreau să spun este că, dacă faci cele mai banale lucruri, precum a te ruga sau a saluta creștinește, ești taxat imediat. Ai idei cam înapoiate. Știința pe care o ai devine, dintr-o dată, suspectă. Ești dus cu pluta sau, mai rău, ai o agendă ascunsă prin care încerci să corupi oamenii. Dacă aș purta un tricou negru pe care să scrie "MegaDeath", ori dacă aș purta un cercel cu un simbol diabolic în urechea stângă, cred că nu aș întâmpina asemenea reacție și probabil că aș părea un om mai normal.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 12.06.2010 at 23:37:47.
Reply With Quote