View Single Post
  #284  
Vechi 18.09.2010, 17:42:00
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul

Varianta 1

Pai, soro, zii pe de-a dreptu' ca te doare-n cot de ce-ti zice preotu' si nu mai umbla cu vrajeala!
Iar judecati si dati si marturie mincinoasa, pentru ca eu nu am spus ca ma doare in cot de ce zice preotul ci am zis sa imi aratati ce anume din ce am zis este contrar invataturii lui Hristos si in aceea o sa va ascult. In loc sa faceti asa, continuati sa imi puneti in gura cuvinte pe care nu le-am zis. Eu insa am multa rabdare, daca inca nu ati observat, si dupa ce terminati cu rugaciunea, astept sa imi aratati unde am gresit.

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
[b]
Varianta 2
Stimata doamna, faptul ca filtrati cuvantul preotului se poate traduce ca fiind neincredere in Harul Preotiei care este de la Hristos si deci, indirect, neincredere in Hristos. Prin credinta crestinul cere cuvant din gura preotului si primeste cuvantul ca fiind de la Datatorul Harului, Hristos. Etc.........
Dumneavoastra ati spus ca as lucra in domeniul bancar, iar eu va spun ca sunt medic. Asa ca sunteti dumneavoastra cel care inca nu ati inteles la ce se refera Harul dat preotului. Dar aveti timp sa mai invatati. Asta nu inseamna ca nu am incredere in Iisus, dimpotriva! A stiut El foarte bine de ce ne-a spus sa nu numim pe nimeni altul Invatator decat pe El. A stiut ca omul nu poate fi fara greseala, ci doar El este Adevarul. Asa ca astept in continuare sa va folositi Harul dat nu spre judecata semenului, ci spre a invata Cuvantul Domnului. Pana acum inca nu mi-ati aratat unde este greseala.

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
[b]
Varianta 1 - continuare
Bre, eu nu spun ca esti varza, dar daca mai spui multe imi schimb parerea!
Argumente, va rog, argumente, nu judecati proprii.

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
[b]
Varianta 2 - continuare
Ramaneti cu bine doamna, eu plec la rugaciune!
Bine faceti. Si poate va rugati si pentru noi.


Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
[b]
Pentru prima varianta de raspuns mi-a trecut prin cap sa-mi fac un alt cont, dar nu pot sa mint; totusi m-am gandit!
Inseamna ca ati fost ranit de multe ori de oameni care nu v-au respectat calitatea de preot, chiar daca eu nu consider deloc ca ar fi si cazul meu, ci este doar o judecata proprie a dumneavoastra. In orice caz, daca ati putut fi ranit in acest mod, gasiti dumneavoastra motivul, pentru ca el se afla in dumneavoastra si nu in ceilalti.


Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
[b]
Alege ce varianta de raspuns preferi, eu as alege-o pe a doua, sincer! La aceasta ai si optiunea de a inlocui partea "Etc......" cu ce doreste domnia ta. Sa fiti iubita si inteleasa de Domnul!
Varianta mea ramane mereu aceeasi: sa imi aratati concret ce anume din ce am zis nu este invatatura data de Hristos.


Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
[b]
"Chestia" cu sistemul bancar era doar o ironie! Iarta-ma, ca si asta este o mancare prea grea pentru domnia ta.
Mancare prea grea? In ce sens? Poate raspunsul meu a fost prea greu pentru dumneavoastra Dar daca aveti simtul umorului, cu atat mai bine.
Domnul sa va binecuvinteze!

Last edited by adiandrea6; 18.09.2010 at 17:44:56.
Reply With Quote