View Single Post
  #3  
Vechi 27.11.2010, 19:32:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Ma intreb daca Diavolul este ceva real.Ne poate influenta viata cu ceva?.Poate noi suntem vinovati de pacatele noastre mai mult decat ispita data de diavoli.Pai daca vrei sa faci o fapta rea depinde de cum te ai dezvltat ,in ce mediu social ai crescut si cum ai fost educat ,dupa parerea mea aici tine de vointa fiecaruia ,si cum putem rezista in fata dorintei de a face rau si de a pacatui .Stiu ca in credinta ortodoxa Diavolul are un rol important,prin faptul ca ispiteste oamenii ,dar daca ai vointa , credinta ,ca acolo sus Cineva te are in paza ,nimic nu te poate distruge sau influenta.Astept , pareri .dovezi , argumente. Numai bine
Cavalere, Domnul nostru mai mult despre diavoli ne-a vorbit nouă, decât despre îngeri. Desigur că aceste dihănii spirituale există și, amintindu-și că au cunoscut odată dulceața traiului în grația dumnezeiască pe care ei au pierdut-o, se străduie să facă tot ce pot ca să o pierdem și noi. Puterea lor este mare, avînd toate atributele îngerilor cu care împart aceeași natură, în afară de aplecarea spre bine. Ei au ceea ce teologii numesc "capacități praeter-naturale", de exemplu cunosc anumite aspecte din viitor mai bine decât cunoaștem noi, etc. De aceea, lupta cu ei este cu totul inegală și omul ar fi victimă sigură dacă nu ar avea aliați spirituali și nu ar dobândi ajutor de aceeași natură cu ei, adică spiritual. Dacă, de exemplu, trebuie să ridic o greutate de 100 de kilograme, care îmi depășește puterile, am să alerg după ajutor material: alți oameni care să pună mâna să mă ajute, ori o mașină să facă asta. Dacă greutatea pe care eu o am de ridicat este de altă natură, atunci ajutorul de care am nevoie este de acea natură. De aceea Sfintele Taine și Ierurgii sunt atât de importante, fiindcă îmi oferă mie ajutorul spiritual de care am absolută nevoie în războiul care nu se vede, ajutor fără de care aș fi covârșit în scurt timp de tăria dușmanului.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote