Subiect: despre prieteni
View Single Post
  #1  
Vechi 06.07.2011, 10:52:05
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit despre prieteni

1. ce atitudine ar trebui sa avem fata de prietenii atei?
2. ce putem face atunci cand avem banuiala ca an anumit "prieten" este pe cale sa ne tradeze?

1. Desigur cu totii am avut in decursul timpului prieteni (amici, cunostiinte, colegi) mai mult sau mai putin credinciosi (sau necredinciosi). Pana la un punct i-am acceptat, dar la un moment dat atitudinea lor a inceput sa ne ofenseze. Ba chiar am ajuns sa avem tendinta sa-i evitam, tocmai datorita punctelor lor de vedere diferite de ale noastre. E normala o astfel de atitudine, sau se datoreaza propriilor noastre indoieli (adica ii evitam pe atei de teama sa nu ne zdruncine noua credinta)?
2. Desigur, in viata noastra oamenii vin si pleaca. Pana si cei mai virtuosi la un moment dat "tradeaza" . Trebuie sa acceptam ideea, dar e dureros. Putem face ceva atunci cand simtim ca cineva e pe cale sa devina un fel de Iuda? (Desigur, comparatia e fortata, caci daca cineva ne tradeaza pe noi nu inseamna neaparat ca a facut un lucru rau, ca a tradat o cauza dreapta).
Dar totusi nu vrem sa se intample asta, fie ca e vina noastra fie a aceluia. Cateodata asta e voia Domnului, dar mai vrem "sa treaca de la noi acest pahar"
Se poate face ceva?
Reply With Quote