Subiect: despre prieteni
View Single Post
  #8  
Vechi 11.07.2011, 18:56:20
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu sunt de părere că trebuie să ne considerăm misionați. Dacă are cineva, cu adevărat, misiunea de a-i "aborda pe atei și pe necredincioși" și de "a-i recupera", acela este preotul. Pescuirea de suflete nu este un minister laic. Pe de altă parte, e adevărat, noi suntem chemați să-i ajutăm pe preoți în această privință: iar cel mai mare ajutor este acela de a oferi altora propriul nostru exemplu de viață de credință și de virtute creștină. Iar dintre virtuțile creștine, cea care ne interesează cel mai mult în acest caz este virtutea iertării. Noi spunem "Tatăl nostru" în fiecare zi, iar acolo Îi cerem lui Dumnezeu îndurare și spunem că așa vrem să ne ierte El greșelile, cum iertăm noi greșelile altora.

Dumnezeu ne cheamă să îi iertăm chiar și pe dușmanii noștri. Cu atât mai mult vom ierta prietenilor noștri. În cazul despre care vorbiți, din câte înțeleg, marea greșeală a prietenului dv este că a spus despre o colegă care se învoia frecvent de la serviciu pentru a merge la biserică ceva de genul că e dusă cu pluta. Hai să fim serioși și să nu facem din țânțar, armăsar. În treacăt fie zis, s-ar putea să și aibă dreptate. Noi trebuie să deosebim între credința adevărată și habotnicie. Chiar și în cazul unei participări obligatorii a credinciosului, așa cum este obligația duminicală, Biserica dispensează de obligație pe cei care ar vrea să vină, dar nu pot deoarece au alte obligații, la serviciu sau în familie. Ea îi include în Liturghia ei, în ecteniile ei ("pentru cei robiți...."). Cu atât mai mult a te învoi ca să participi la devoțiuni neobligatorii (novene, trezene, etc) este ceva curios, care nu-mi sună bine. Dar, de dragul ipotezei, hai să presupunem că prietenul dv se face vinovat de judecată temerară. Dv de câte ori ați făcut asta ? De câte ori ați spus despre cineva că a făcut ceva, ori nu a făcut ce trebuia, dovedindu-se mai apoi că v-ați înșelat și v-ați bazat pe prepusuri ? Un lucru e clar: prieten perfect nu puteam avea decât Unul singur. Când vorbim de oameni, vorbim despre ființe cu diverse grade de slăbiciune. Așa cum și noi suntem, într-un grad de regulă mai mare.

În Cristos,
M.D.
In primul rand, fata aceea chiar nu e habotnica. S-ar putea totusi ca ei doi sa se fi sfadit din cu totul alta cauza si pe mine sa ma fi prins la mijloc.
Dezamagirea mea cea mare este insa ca eu il credeam pe el credincios si acum se dovedeste ca m-am inselat. Ce alte lucruri pe care le credeam adevarate atunci nu sunt?

(de exemplu, cand un barbat iti spune ca esti frumoasa si desteapta, si ca nu o sa te paraseasca niciodata, si tu il crezi, si apoi te lasa pentru alta, inseamna ca atunci cand a zis ca nu te va lasa, a mintit; deci atunci cand a spus ca esti frumoasa si desteapta, a mintit si atunci si deci inseamna ca nu esti?)
Reply With Quote