Subiect: :) intrebare
View Single Post
  #7  
Vechi 18.10.2011, 13:19:48
Florinpopa Florinpopa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2011
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Florinpopa
Post Este bine de stiut.

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
am o prietena care acum ceva ani a renuntat la o sarcina. cum stie daca a fost iertata de Dumnezeu? a regretat din tot sufletul, s-a spovedit, a botezat un baietel, si a asistat la mai multe botezuri, ca ajutor.

in general ce se poate face pentru ca o femeie care regreta enorm o intrerupere sa fie iertata?

PS:eu personal sunt total impotriva lor, dar na, cine stie ce o fi fost in capul ei ...

daca se repeta intrebarea, ca e tot posibilul, sa imi dati link-ul sa i-l dau fetei respective.
Asa cum am citit si la ,,prietenii,, nostri, daca a fost la taina sfintei spovedanii, si duhovnicul ( care in cea mai mai mare masura sa ia o decizie in ceea ce priveste longevitatea canonul si perioada de pocainta si cugetare a penitentului) i-a facut formula de dezlegare si iertare de pacate de la final.......ea, persoana in cauza, sa marturit cu cainta si cu regrete sincere fata de pacatul savarsit si doreste cu adevarat indreptarea sa, atunci cu adevarat va zic ca este iertata, caci cei ce ,, iubesc putin, putin li se va ierta, si cel ce iubeste mult, mult li se va ierta", deci cu cat iubeste mai mult indreptarea si ia atitudine cu atat mai mult se apropie de scara cea cereasca......caci Hristos nu a venit in lume pentru cei drepti, ci pentru cei pacatosi........
__________________
Cu consideratie Filip.
Reply With Quote