View Single Post
  #2  
Vechi 21.03.2012, 10:26:37
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
Scopul vietii crestine este dobandirea vietii vesnice in comuniune cu Dumnezeu prin Hristos.
Iar acesta problema "Ce sa fac sa ma mantuiesc" este des intalnita, si foarte abordata. Insa la biserica cand se citeste Evanghelia, mai precis pericopa evanghelica: "Cel ce vrea sa-mi urmeze Mie, sa-si i-a crucea si sa vina dupa Mine" mesaj ce se adreseaza monahilor pt. ca s-au lepadat de acesta viata pacatoasa.
Acum, eu as vrea sa stiu cum pot sa ma mantuiesc in LUME, cu o viata de familie. Nu vreau sa ma 'izolez' pt. ca nu am acesta chemare si vreau sa-mi intemeiez o familie. Asadar ce pot face eu, ce viata sa duc, ca sa pot sa ma mantuiesc? dupa ce 'schite' ar trebuii sa-mi ghidez eu viata, pt. ca viata mea sa fie placuta lui Hristis?
NU vreau sa devin 'monah in lume' ..

Acestea fiind spuse, sper sa primesc niste raspunsuri plauzibile.

PS: Dvs. ce 'pravila' faceti zilnic, pt ca eu nu am idee, si as vreau sa ma ghidez si sa-mi formulez o idee despre pravila zilnica.
"Luarea crucii" zilnic, asumarea vieții de creștin și urmarea lui Iisus nu este doar datoria monahilor, ori a celor ce se izolează de societate; ci datoria oricărui creștin. De altfel, izolarea monahală nu atrage automat după sine izolarea de ispite și păcat; multele cazuri de păcate grele în rândul călugărilor o dovedește cu prisosință.

Aceeași întrebare sinceră a pus-o și temnicerul din Filipi:

" Domnilor, ce trebuie să fac ca să mă mântuiesc?" (Fapte 16,30 - versiunea ortodoxă)

iar sfântul apostol Pavel i-a dat un răspuns pe cât de scurt, pe atât de cuprinzător și suficient:

"Crede în Domnul Iisus și te vei mântui tu și casa ta" (Fapte 16,31)

Nouă nu ni se cere altceva decât acestui om. Desigur, această credință reală în Domnul Iisus va fi însoțită de fapte vrednice, așa cum a spus El Însuși cu o altă ocazie:

16. Și, iată, venind un tânăr la El, I-a zis: Bunule Învățător, ce bine să fac, ca să am viața veșnică?
17. Iar El a zis: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât numai Unul Dumnezeu. Iar de vrei să intri în viață, păzește poruncile. (Matei 19)

Iată că ai deja două repere simple, autorizate de Cuvântul lui Dumnezeu, nu trebuie decât să le dai curs. Domnul să-ți ajute!

Last edited by osutafaraunu; 21.03.2012 at 10:28:53.
Reply With Quote