View Single Post
  #4  
Vechi 07.10.2013, 09:40:52
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data īnregistrćrii: 07.08.2006
Locažie: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Tot romanul trebuie sa inteleaga ca:

“Comunismul e cea mai mare aflare-īn-treaba din istoria omenirii.
Ca sa constati ca e incapabil comunismul de guvernare, nu trebuie sa ai doctoratul īn stiinte sociale. Orice bou vede ca nu e bun.
A te opune comunismului īnseamna a apara puritatea Codului Penal. Comunistii nu trebuie tratati ca infractori de drept comun. Ca hotii de buzunare, ca tīlharii, ca violatorii de dame…
Comunismul e imanentism absolut: el muta complet omul īn lumea asta. Comunismul īnseamna negatia omului total, ca omul total apartine la cele doua lumi:lumea trecatoare si lumea vesnica. Or, comunismul ancoreaza īn dimensiunea lumii trecatoare si īn felul asta nu e uman. Pentru ca daca īi spui unui om normal: ma, esti un animal rational muritor si dupa tine ramīn doar viermi si minerale – īti da cu bīta īn cap!

M-am gīndit sa scriu un pamflet anticomunist si m-am gīndit sa iau anticii si modernii, cei mai mari pamfletari pe care-i īntīlnesc, si sa iau de acolo cele mai acidulate imagini sau figuri de stil. Si m-am gīndit ca e un travaliu odios, gratuit, nu face trei parale. Si am ajuns la o intuitie mult mai corecta pentru a defini orice miscare comunista. Iau un Cod Penal cu trihotomia, tripartita diviziune a infractiunilor: crime, delicte si contraventii. Definesc crimele pe rīnd, delictele pe rīnd si contraventiile pe rīnd, si scriu dedesubt: comunismul e infractor la ordinea universala, naturala prezenta īn acest integral Cod Penal. Ei sīnt infractori, comunistii, nu sīnt oameni politici. De altfel, Douglas, ministrul de externe al Americii, a dat o definitie a comunismului: exista īn dreptul penal crime continue si crime continuate; comunismul e o crima continua.
Comunismul, unde a triumfat, te beleste sistematic.
Comunismul este un cancer social. Unde se instaleaza, ramīne pustiu.
Astia sīnt comunistii – anarhisti!
[PETRE TUTEA]
Reply With Quote