View Single Post
  #17  
Vechi 03.09.2011, 12:20:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Daca nu intelegeti lucrarea Duhului Sfant in mijlocul crestinilor carismatici eu v-as sfatui sa nu va mai impovarati cu pacate.

Dupa cum bine stiti, fariseii din timpul Domnului Isus au afirmat ca nu Duhul Sfant lucreaza prin El ci duhuri rele. Iar Mantuitorul a spus ca ceea ce fac ei se numeste „Hula impotriva Duhului Sfant”.

Fiti intelepti si vorbiti mai prudent cand aveti de-a face cu lucrari despre care nu aveti habar sau le cunoasteti superficial. E sfatul meu spre binele vostru.

Traia in timpul apostolilor in invatator al Legii care a avut o luare de pozitie foarte cumpatata: „ dacă această hotărâre sau lucrul acesta este de la oameni, se va nimici; Iar dacă este de la Dumnezeu, nu veți putea să-i nimiciți, ca nu cumva să vă aflați și luptători împotriva lui Dumnezeu.”
Noi am inteles care e pozitia ta si a cultului tau, trebuie sa intelegi si tu (ca ti-am mai spus si cand aveai alt nick) ca noi acum suntem pe un forum ortodox si putem exprima liber adevarul si conceptia ortodoxa. Daca eram pe un forum penticostal erau mai multe restrictii, nu puteam spune toate lucrurile fara sa fim banati.
Dar nu numai ortodoxia, toate cultele au spus de la inceput si spun si acum acelasi lucru despre cultul penticostal (exceptie facand doar catolici, care au spus prin papa lucruri pozitive despre miscarea charismatica).
Asadar noi spunem ca acela nu este Duhul Sfant, ci sunt ingeri cazuti, la fel ca in religiile pagane si spiritism. Manifestarile sunt identice, fara nicio deosebire si fara nicio asemanare cu cele crestine. Pentru ca noi avem si minuni adevarate si putem sa facem diferenta. Acolo nu exista decat astfel de minuni, deci nu se poate face o comparatie cu minunile divine.