View Single Post
  #13  
Vechi 27.08.2007, 15:30:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa
Multumesc.Am fost la parintele Arsenie Papacioc de la manastirea Techirghiol si mi a spus sa nu cred asta ca nu e asa, dar eu ma gandesc ca mi a spus asa sa ma faca sa nu ma mai gandesc. Voi ce credeti?
domnule, mie mi-a spus foarte demult o baba tziganca tot felul de chestii, care mi s-au lipit in locurile cele mai ciudate shi minciunile respective mi-am dat seama ca e doar o vrajeala, adica un text bine ticluit in care sa cazi shi sa te faca dependenta de ea, fie ca itzi zice de bine, de dragoste, fie de rau, adica de boli shi moarte... mi-am dat seama ca are textul ca nu primeshte numai cateunul ca nucumva sa observe ca ii zice aceleashi prostii, adica la totzi li se intampla lafel, shi bineintzeles ca mai shi inventeaza, in functie de imprejurare... e o strategie tziganeasca prin care invalmashesc lucrurile neverosimile, cu cele obijnuite, cu cele plauzibile, cu adevaruri simple shi ushor de observat, cu cuvinte obscene, cu sentimente, cu tot felul de chestii de care tzie-e frica, cu teroarea, shi uite asha incet incet o crezi pe baba, shi-i devi dependenta pana te stoarce de totzi banii, inel, aur, lantzishor, bratzara, valuta... shi in loc sa te scape... itzi baga rand pe rand cate o sugestie pe neobservate de tzi se lipeshte shi nu mai scapi... ca shi ashtia din reclame... vai ce buna este aia, sau aialalta, sau vai ce te ajuta la ten sau la dintzi, diferite paste de dintzi...

Parerea mea este ca daca nu-l crezi pe Parintele Papacioc, care mi-a facut impresia, din cuvantarile inregistrate, ca este dintre cei mai buni duhovnici, inseamna ca tzi-s drage mai mult prostiile babei... Shi daca in inimata mergi sa-tzi impuie capul cu tampenii, tot felul de cershetoare sau ghicitoare, adica babe... atunci nu-i de mirare ca la un momentdat... o sa ramai shi fara bani dar shi disperata shi pe drumuri...

Ce vroiai sa-tzi faca parintele ca sa-l crezi ca te-a inshelat baba, sa-tzi arate in bobi, sau sa asculte ghiocul? El stia exact shi ca ai sa vi la el shi ce trebuie sa-tzi spuna pentru mantuirea sufletului tau... asha sunt unii dintre parintzii induhovnicitzi... shi sigur ca ar fi dorit sa nu te mai gandeshti... ca daca tegandeshti precis eshti in stare sa mergi iara la baba, sa te scape de moarte, sa-tzi faca vraji shi sa-tzi zica... nu mai mori peste 3 ani, sau ce crezi ca o sa-tzi zica vreodata, iarta-ma pacatoasa, ca defapt te-am prostit... habar n-am cand mori dar cu asta ma ocup, cu fraieritul, ca dinceva trebuie sa traiesc shi eu...

sau ce poate ca eu ar trebui sa fiu fericit ca mi-a zis ca o sa mor la 89 de ani... cum le-a mai zis shi la altzii... shi atunci mi-a fost clar... mie mi-a fost mila de ea, dar dinpacate unele aberatzii venite din gura babii erau sa-mi fie fatale... le-am crezut ca tampitul... pana am prins ca erau aberatzii... de speriat naivii... primadata itzi ghiceshte chiar gratis... shi daca tu mergi la ea shi ii ceri... ea se face sluga dorintzei tale... deci potzi sa n-o crezi?... sa nu crezi o sluga..., pana i-ai marcat banul, ca dupa aia itzi da cu tifla daca nu mai cotizezi... te intreaba daca n-ar mata sau tactu, sau cineva din familie, ca te pune shi sa furi, ca sa te scapi...
Reply With Quote