View Single Post
  #4  
Vechi 16.04.2012, 22:24:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit filocactus

http://www.google.com/search?q=phyll...w=1280&bih=540

Este extraordinara floarea;planta face parte din grupul Filocactusilor(Phylocactus),dar nu stiu care ii este numele exact existand mai multe specii,bineinteles.Specia care infloreste iarna,in decembrie si este numita popular"Craciunita" este Zygocactus.
Filocactusii cresc f bine in zona temperata din Romania,fiind rezistenti la temperaturi joase(excluzand temp care se apropie de inghet).

Eu aveam in Romania un crin Amarilis care inflorea de ziua mea(in ianuarie);mi-a fost daruit cu multa dragoste de o prietena a mamei care tinea f mult la mine.Din anul in care am plecat crinul nu a mai inflorit;i-au trebuit mamei vreo 6 ani de grija si dragoste pt a face crinul sa infloreasca din nou,anul acesta pt prima oara dupa plecarea mea!Incredibil!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 16.04.2012 at 22:33:39.
Reply With Quote