View Single Post
  #35  
Vechi 16.04.2015, 01:01:00
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Corect, cum am spus si eu, cei care spun ce vrei tu sa auzi au nivel de intelegere ridicat si sunt si deschisi la minte. Eu am vazut asta de cand ai deschis topicul, ca te chinui sa arati ceva, de aceea am si scris. Un catolic cu vederi ecumeniste pare sa se fi apropiat de intelegerea superioara pe care o presupui (adica ce vrei sa auzi). Bineinteles, articolele ortodoxe sunt gresite si intereptarea sfintilor e gresita (articolul e semnat de un preot), eventual vreun mare teolog John sau Jack sa se apropie de o intelegere superioara, eventual o apocatastaza, idealul ecumenist.
Sper sa nu te superi, imi spun si eu parerea, nu sunt de acord ca in Iad straluceste lumina harului de-ti ia ochii, mai ceva ca-n Rai. Nu pot spune nici ca e inalta intelegere, ci mai mult de amuzament, daca ai vrut sa glumesti.
Desigur, daca tu gasesti interpretari ai articole de inalta intelegere nu te opreste nimeni sa le postezi.
Uite care e treaba: nu am timp, nici răbdare, nici energie să-ți acompaniez platitudinile. Eu zic să te concentrezi pe discuțiile de pe alte topicuri, unde îți poți exersa cu mai multe satisfacții talentul de a te contrazice cu toată lumea.
Nu mă supăr că-ți spui părerea, dar nu te supăra nici tu dacă părerea mea despre părerea ta este aceea că nu merită comentată.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote