View Single Post
  #231  
Vechi 22.08.2016, 20:36:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Iar nivelul de cunostinte practice la nivelul populatiei in ceea ce priveste planificarea familiala si protectia impotriva infectiilor transmise veneric este praf, in ciuda multelor ore de "educatie pentru sanatatea reproducerii" care se fac in Occident. Majoritatea pacientelor mele nu au auzit ca anticonceptionalele sunt avortive. Nu au auzit ca poti sa practici abstinenta periodica, necum sa cunoasca metodele. Ele cred ca alternativa la anticonceptionale inseamna sa ai 10 copii. Nu au auzit ca virusul HIV si multi alti (infra)microbi se pot lua prin prezervativ. Ca urmare, de cand se preda educatia sexuala in scoli, a crescut inspaimantator incidenta bolilor venerice, a sarcinilor nedorite, dar si a cazurilor de infertilitate. La 16 ani au primul avort si incep sa se indoape cu hormoni, la 30 de ani incep sa isi dea cu pumnii in cap ca nu au copii. Degeaba, trompele sunt varza de la Chlamidia, uterul e atrofic de la anticonceptionale, ovarele au probleme de a-si relua activitatea ciclica dupa atatia ani de blocaj. Abia acum incepe adevaratul business pentru complexul medico-farmaceutic. Dupa ce le-au vandut un deceniu si jumatate anticonceptionale, le-au chemat la analize si control periodic, afacerea, pana atunci in faza de increment, ajunge in faza de cash-cow (adica pacientele sunt vaci de muls) prin tentativele de fertilizare, esuate in majoritatea cazurilor, dar care costa scump. Si, daca dupa varsta tratamentelor de infertilitate esuate mai fac si un cancer de san, incasarile mai cresc o vreme. In afaceri, etapa asta se cheama de stea cazatoare: e etapa in care nu se mai investeste in produs, dar care continua, un timp, sa aduca venituri. Un timp, pana cand produsul se termina. Si alt produs, o noua fraiera, trebuie lansat.
Impecabil ati descris acest mecanism, e o marturisire avand in vedere ca multi medici ascund asta, se pare ca orice s-ar scrie, se vor gasi unii si altii care le stiu pe toate si-si permit sa vorbeasca si peste un medic din domeniu.
Este ca la finele Imperiului Bizantin cand portile Constantinopolului se prabuseau iar altii erau preocupati sa teologhiseasca cu privire la sexul ingerului.

Daca orele de educatie pentru sanatate s-ar face cu persoane care au pregatirea dvs. si onestitatea intelectuala in domeniul sexualitatii nu ar fi nicio problema, din pacate ea se face cu tineri cool, platforme corecte politic si pentru plasare de produse si servicii, cine vrea sa incerce proiecte pilot de educatie sexuala pe proprii copiii nu are decat, el va fi tinut responsabil in fata lui Dumnezeu, pt educatia pe care o da si ,,vai! de cei care smintesc chiar si unul dintr-acestia mici, mai bine i-ar fi lui,,...

Chiar imi si inchipui o situatie ipotetica in care dvs. invatati ceva copilul acasa si vine activistul si rupe cu gura la clasa ca nu, ca nu e asa ci precum prevede programa.

Last edited by Iorest; 22.08.2016 at 20:39:00.
Reply With Quote