View Single Post
  #192  
Vechi 12.11.2013, 23:46:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Am avut ocazia sa ajung in vara aceasta in Salonic si din multele experiente minunate pe care le-am petrecut acolo, as dori sa va relatez astazi una, cea mai neprevazuta dintre toate. Nu m-am dus acolo in pelerinaj, ci in scop profesional, dar, fireste, aveam si o lista cu multe obiective spirituale si imi facusem planuri ce si cand sa vizitez, printre picaturi, cu ochi de turist mai mult sau mai putin cunoscator si cu inima de pelerin. Asa m-am dus eu la Manastirea Vlatadon, singura, pe jos, pe un drum intortocheat, ca sa vad biserica veche si picturile bizantine, precum si muzeul de manuscrise si nu mica mi-a fost emotia cand am descoperit o placuta intr-un colt intunecat pe care scria ca acesta este locul unde se spune ca ar fi predicat catre Tesaloniceni Sfantul Apostol Pavel in a doua sa calatorie biblica. Nu stiam acest amanunt, nu era trecut pe lista, muzeul oricum era inchis, picturile decolorate si rau conservate, ochiul de turist era cam dezamagit, dar cum ma multumisem din plin cu aceasta descoperire, am dat sa plec bucuroasa. Cand am ajuns in curte, m-a oprit un sunet puternic al clopotului care rasuna in tacerea deplina, chemand lumea la rugaciunea de seara. Si asa am petrecut eu minunate momente de rugaciune in locul si in limba in care Apostolul le vorbise acum 2000 ani tesalonicenilor. Nu-i vorba, ca nu intelegeam prea multe, cand prindeam vreo rugaciune, o ziceam in gand in limba de acasa, mai repetam in gand si ce se canta in greaca, dar simteam mereu ca ma rugam impreuna cu toti ceilalti. A fost printre putinele dati cand mi-a stat mintea la rugaciune, probabil si din cauza eforturilor de concentrare pentru a pricepe ce se spune, si cand m-am simtit in comuniune de rugaciune cu persoane pe care nu le vazusem niciodata in viata mea.

După slujba, cum ma gandeam sa ajung mai repede in centru fara sa mai ratacesc pe coclauri, o femeie pe care o intrebasem in engleza despre posibilitatile de transport, si-a lasat insotitorul, m-a luat de mana si m-a condus cativa metri pana in statia de autobuz, desi era clar ca nici ea nu intelege engleza mea, nici eu greaca ei.

Binecuvantat pamant Grecia!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote