View Single Post
  #22  
Vechi 23.05.2016, 19:11:57
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariaalexandra Vezi mesajul
@Trimisul - Da, cu siguranta poate si el. Dar vezi tu, unii oameni sunt mai slabi in credinta. Nu vad necesitatea schimbarii. E mai usor sa pacatuiesti decat sa duci o viata cat de cat curata. Pe premisele: "fac pacate, fiindca Dumnezeu mi le va ierta" sau "o sa cad din nou in pacat, fiindca sunt pacatos" se bazeaza foarte multi. Si ce te faci cand ai in familie sau intre persoanele apropiate astfel de oameni...? Fiindca unii nu vad importanta schimbarii. Trebuie sa se produca click-ul care semnalizeaza ca esti in mizerie si ca trebuie sa te ridici, mai devreme sau tarziu in viata. Asta in care nu mori si duci toate pacatele grave nemarturisite cu tine.
Pai uitati, eu nu spun sa faceti nici asa nici asa.
In schimb pot sa va prezint unele detalii:
- pacatul de care sufera el repet nu poate fi vindecat decat prin casatorie. Iar daca o casatorie l-ar vindeca asta ar trebui sa stiti mai bine dumneavoastra.
De ce e asa e simplu: toti oamenii practica sexul, pentru ca sexul e singurul care odata e pacat odata nu e. Adica atata vreme cat se produce in cadrul unei familii nu e pacat. Deci vedeti, o simpla schimbare de cadru il poate face virtuos.

Si acum ce zic eu: cazul lui l-ati disecat, dar din asta v-au aparut dumneavoastra niste tare. Adica poate ati inceput sa-l vedeti si sa-l tratati ca pe un pacatos gata osandit. Sau poate ati inceput sa il vedeti si sa-l tratati ca pe un nebarbat si in cazul asta cum o sa reusiti sa va supuneti lui in domeniile in care are dreptate, in cazul unei casatorii?

Iar a doua problema e asta: daca el vrea sa se indrepte prin casatorie si dumneavoastra ziceti pass, s-ar putea sa aveti o problema.
In sensul urmator: dumneavoastra nu puteti sti cum se va comporta el decat intr-un singur fel: daca ati facut sex impreuna.
Daca n-ati facut atunci e asa cum zic eu, el e foarte posibil sa se indrepte dupa o casatorie.
Daca ati facut sunteti amandoi in aceeasi oala.
Reply With Quote