View Single Post
  #8  
Vechi 12.02.2015, 13:09:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Si asa ajungem la crestinism. DAR....si crestinismul are mai multe confesiuni; aici apare problema mai mare, la diferentierea intre acestea si in alt mod decat istoric. Istoric inca nu se stie 100% precis care a fost prima: BO sau BC? Apoi, celelalte au aparaut in timp, dar, toate au aparut ca reactie la ceva ce s-a schimbat in cadrul Bisericii din care s-au rupt.

De-asta eu imi spun simplu:crestina si nu zic ce fel de crestina, pentru ca habar nu am ce fel e crestina sunt. Cred in Dumnezeu ca si Creator, cred in Iisus si Sfanta Fecioara, cred in cei 12 Apostoli, cred in moartea si Invierea lui Iisus; dar in astea cred si majoritatea confesiunilor crestine....
Citim limpede, in Biblie, ca Domnul a intemeiat o singura Biserica. Despre aceasta, El spune ca nici portile iadului nu o vor birui. Prin urmare, Biserica aceea intemeiata de Domnul trebuie ca exista si acum, fiindca altfel ar insemna ca El nu se tine de promisiuni.

Ca sa o identificam cu usurinta, avem patru criterii, dintre care niciunul nu e istoric. Stim ca acea Biserica este cea intemeiata de Cristos, care indeplineste TOATE cele patru criterii, si anume:
-este una (unica), adica are o singura credinta, o singura guvernare vizibila
-este sfanta, adica invata un mod de viata sfant si a avut in randul ei sfinti, pana in ziua de azi
-este universala, adica raspandita pe intregul pamant si gata sa inmugureasca pana si in Univers daca acolo s-ar gasi suflete.
-este apostolica, adica nu a renuntat la nimic din ce au predat apostolii, conducatorii ei sunt urmasi ai apostolilor si acest lucru e identificabil, are si a avut mereu zel apostolic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote