Subiect: Intrebare ....
View Single Post
  #16  
Vechi 03.04.2009, 21:53:36
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinateodora11 Vezi mesajul
Doresc sa stiu daca, din punctul de vedere al Bisericii si al Canoanelor, este sau nu valabila o casatorie religioasa efectuata "cu dezlegare de la preot" in Sfantul Post al Pastelui si in Sfantul Post al Nasterii Domnului ???
Am doua prietene : Cristina si Maria care s-au casatorit religios, acum citiva ani, cu dezlegare de la preot (cica), Maria facand nunta chiar in Sfanta Bisrrica.
Cristina (nu eu) s-a casatorit in Postul Pastelui (cu preot - dar acasa), iar Maria s-a casatorit in Postul Craciunului. Sunt ele in fatza lui Dumnezeu unite cu barbatii lor ? Ca ele asa sustin - ca nu are importanta faptul ca s-au casatorit in Post.
Astept parerile voastre, desi eu le-am spus ca in fazta lui Dumnezeu nu sunt unite cu barbatii lor. De ce ? - simplu : pentru ca in Post nu se fac Nunti. Scrie clar in orice calendar Bisericesc.
Le-am intrebat de ce asa graba de nu mai pot astepta sa treaca Postul respectiv (fiecare caz in parte) dar nu m-au ascultat.
Voi ce credeti ?????? Sunt Binecuvantate sau nu in fatza Domnului in unirea cu barbatii lor ???
In post nu se fac nunti decat cu dispensa de la episcopul de care tine preotul care le-a cununat si in general in zilele cand e vreo dezlegare la peste .
E adevarat ca in Postul Sf.Paste nu am auzit sa se faca nunta ,dar daca preotul le-a cununat o fi avut binecuvantare.
Cat despre faptul ca nu au copii ,aici e alt aspect ,in zilele noastre aud de foarte multe cupluri care nu fac copii desi acei tineri sunt apti pentru a face.
Reply With Quote