View Single Post
  #2  
Vechi 28.03.2013, 18:45:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de motan25 Vezi mesajul
Întrebarea care o pun sună cam în următorul fel: "Cum trebuie să se roage corect o persoană (indiferent că e de sex femenin ori masculin) pentru ca bunul Dumnezeu s-o ajute să-și aleagă o persoană în vederea unei relații? Dar să fie o relație care place lui Dumnezeu, nu care nu place.".
Cam așa sună întrebarea mea. Nici nu se pune problema că nu se găsesc persoane de sex opus pentru o relație. Defapt poți găsi (ca băiat) și azi o persoană de sex opus chiar cu care să întreții relații intime; însă așa ceva nu place lui Dumnezeu. Ca fată, tot azi poți găsi pe un băiat pentru destrăbălături: te duci în club dar nu numai, și agați pe unul; e foarte ușor și pentru câteva clipe de plăcere poți avea mari probleme: de la bebeluș nedorit până la a da peste un nebun care să te terorizeze până te omoară, din gelozie ori nebunie.
Deci repet, aș dori să aflu cum trebuie să ne rugăm corect pentru a fi ajutați să avem o relație bună din punct de vedere creștinesc. Așa cum te rogi ca să scapi de diverse alte probleme (dușmani, de diverse patimi cum ar fi băuturam etc.) așa ar trebui sau este dar nu știu eu și de aceea întreb, să ne putem ruga și pentru relații.
Nu se pune problema că nu găsim persoane de sex opus. Ba da, găsim, am și spus mai sus cele mai ușoare (și păcătoase) căi. Dumnezeu probabil că nu e ca un site de matrimoniale însă cu siguranță că o relație creștinească te ajută să-ți faci. Ideea e așa: nu vreau să găsesc doar o persoană pentru o relație ci vreau să găsesc o persoană pentru o relație care să fie așa cum îi place lui Dumnezeu: bazată pe iubire și credință, nu pe interes și destrăbălare.
Cum ne rugăm pentru așa ceva?
În afară de mers la biserică în mod regulat, spovedit & împărtășit ... ce rugăciuni mai trebuie să spunem sau poate (deși poate greșesc forumul) cum să ne comportăm? Și modul de comportament poate conta.
Mi-ar plăcea să răspundeți la această întrebare și în special să răspundă eventual și cineva care e implicat în biserică (preot, dascăl, sau chiar credincios).
"fie voia Ta" ... atât.
dar vezi că El are un obicei cam ciudat pentru noi oamenii.
nu bagă în sac.
Reply With Quote