View Single Post
  #26  
Vechi 12.07.2013, 21:41:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Am impresia ca discut cu un om batran,adica denoti o maturitate si o siguranta in ceace ce spui,si o faci simplu si asimilabil chiar daca ai putin peste 30.Si eu credeam odata asa simplu si curat cum o faci tu dar am vazut ca relitatea e putin diferita....Nu stiu daca voi fi teolog insa e cert faptul ca nu mai prea cred....
Sa nu cazi in deznadejde. Cand eram mai tanara, eu am cazut prada unor influente ateiste. Dar Dumnezeu mi-a ajutat sa ma ridic. Pe pielea mea, insa. Prin ispite si prin incercari, nu asa usor.

Apoi am vrut pur si simplu sa stiu cum stau lucrurile. Sa aflu adevarul despre ADEVAR. Eram un fel de Toma caruia trebuia sa i se spuna de ce e asa si nu e altfel, cu exemplificari si dovezi. Am confruntat sursele.

Iar acum am avansat pana la genunchiul broastei si ma rog ca pana la sfarsit Dumnezeu sa reuseasca sa ma schimbe din capra in oaie. Un duhovnic mi-a spus sa nu fiu fricoasa si sa nu ma sperii de ispite si de cruce. Uneori reusesc, alteori ma impiedic si cad, ma ridic cu ajutorul lui Dumnezeu si al duhovnicului si merg mai departe. Preotia este o misiune divina, e mai mult decat o profesie. Dumnezeu sa-ti ajute sa fii un preot placut lui Dumnezeu, ale carui rugaciuni sa mute muntii necredintei, ai pacatului si ai mandriei omenesti!
Reply With Quote