Subiect: Dati-mi un sfat
View Single Post
  #5  
Vechi 13.12.2006, 15:39:24
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia
Imi doresc tare mult un copil si de un an jumate tot speram si inca nimic. Va rog sa-mi spuneti ( cei care stiti ) ce acatiste si rugaciuni ar fi bine sa spun. Va multumesc anticipat.
Draga Dia,

Ma bucur sa aud ca iti doresti un copilas. Dar sa nu uitam ca acest copilas este un dar de la Dumnezeu. Iar ca orice dar, el vine cand e momentul, cand Cel Care daruieste doreste sa ti-l dea. Cand considera El ca e cel mai bine pentru voi (tu cu sotul tau) si pentru copilas.

Daca nu a venit pana acum, inseamna ca nu a venit acel moment. Lasa-L pe Dumnezeu sa lucreze in viata ta si vei vedea ca daca tu Ii dai Lui toata libertatea legata de tine si familia ta, El nu te va deceptiona niciodata. Poate ca acest copilas nu vine si fiindca voi (tu si sotul tau) nu sunteti pregatiti, suficient de maturi spirituali, suficient de curati cu inima si cu trupul, suficient de apropiati de Dumnezeu. Si atunci e normal ca Dumnezeu mai asteapta ca sa vada o schimbare.

Legat de rugaciunile pe care doresti sa le spui. Eu cred ca trebuie sa ne rugam pentru mantuirea noastra si a celorlalti, nu pentru alte aspecte. Dumnezeu stie foarte bine ce suntem, ce dorim, deci nu cred ca e nevoie sa Il tratam ca pe un necunoscator. Dar stii ce-I place lui Dumnezeu? Sa-I multumim pentru toate. Si trebuie sa recunoastem, fiecare dintre noi, ca-I multumim prea putin, si ca de multe ori suntem mai mult nemultumiti decat multumiti. Fii multumita cu ce ai si transforma-te pe tine si pe sotul tau in fii adevarati ai lui Dumnezeu, ca apoi Dumnezeu sa aiba incredere in voi si sa va dea si voua sa nasteti fii...pe care, prin botez si o viata in Hristos, sa-i faceti fii ai lui Dumnezeu.

Cu drag,
Elena
Reply With Quote