View Single Post
  #4  
Vechi 28.09.2006, 16:58:00
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Dragii mei frati in Hristos, ma bucur mult ca existati. Cum prenumele meu fusese deja luat de altcineva, m-am gandit sa imi pun un nume care sa exprime ce simt. Si iata, vedeti...Va iubesc!

Traiesc intr-o alta tara, unde exista preoti de doua "proveniente". Unii din Ardeal, care dau binecuvantare la o impartasanie deasa, chiar si de 2-3 ori pe saptamana, daca participi la Sf. Liturghie si ai dezlegare. Iar altii, care "merg" pe o impartasanie rara, in posturi sau maxim la 40 de zile. Eu, personal, urmez sfatul duhovnicului meu, deci merg pe calea ascultarii. Totusi, as dori sa stiu, daca ati citit ceva legat de asa ceva.

Eu am vazut ca in primele veacuri crestinii se impartaseau foarte des. Chiar Sf. Vasile cel Mare dadea binecuvantare sa se impartaseasca credinciosii de 4 ori pe saptamana. In prezent, in Grecia se merge pe acest sistem, in Ardeal din ce in ce mai mult, in Occident la fel. Poate stiti care au fost cauzele care au condus la o restrictionare a impartasirii dese. Rusii si majoritatea romanilor au ramas traditionali unei impartasiri mai rare. De ce aceste diferente?

Ma gandesc ca e important ca participarea la aceasta Taina sa fie facuta cu multa trezvie, cu pregatire, cu dorinta vie de a ne apropia de Trupul si Sangele Mantuitorului, cu spovedanie si intoarcere de la toate cele ale intunericului pt a putea primi Lumina. Asa ca pentru mine nu conteaza numarul de impartasiri, ci schimbarea noastra launtrica, incercarea noastra de imbunatatire, inainte de a ajunge in fata Sfantului Potir.

Haideti ca m-am tot intins la vorba. Acum va las si pe voi sa vorbiti.

Domnul sa va dea cuvant!
Elena
Asculta de duhovnicul tau. Parintele Rafail Noica ( un adept al impartasaniei dese ) si parintele Cleopa ( un adept la impartasaniei rare ) spuneau ca noi trebuie sa ne impartasim dupa sfatul duhovnicului. In primele veacuri erau impartasiri dese deoarece oamenii erau vrednici de aceasta ( nu ca ar putea sa fie cineva vrednic de Impartasanie ) dar dupa ce a devenit crestinismul religia oficiala a imperiului roman au aparut necazurile. Aceasta deoarece unii pagani nu treceau la crestinism din dragoste de Hristos; atunci se facea crestinarea la toti locuitorii imperiului. Asa ca Biserica vazand ca unii crestini nu realizeaza importanta Sf. Impartasaniei s-a recurs la anumite obiectii fata de cat de des ne impartasim. Sau primii crestini ca si romanii din Ardeal se impartaseau des deoarece erau deseori in pericol de moarte ( crestinii in privinta paganilor iar romanii in privinta catolicilor ) pe cand cei din Moldova n-aveau astfel de probleme fiind intr-o tara ortodoxa. Dar cel care mananca se nu judece pe cel care nu mananca si invers.
Reply With Quote